Mluvící papoušci (2): Jak naučit papouška mluvit

Mluvící papoušci (2): Jak naučit papouška mluvit
Mluvící papoušci (2): Jak naučit papouška mluvit

Líbilo by se vám mít domácího mazlíčka, který vás po probuzení pozdraví „Dobré ráno“ a večer vám popřeje dobrou noc? Pokud máte trpělivost a jste ochotni se svému opeřenému příteli často a pravidelně věnovat, může se vám to podařit.

Jak začít? Pomalu a trpělivě.

S výukou papouška byste měli začít už odmala. Ujistěte se u chovatele, že si pořizujete ručně dokrmovaného papouška, který je zvyklý na lidskou ruku a nebude se vás bát.

Pro začátek si vyberte jedno slovo, které chcete papouška naučit. Vhodné je například jeho jméno. Slovo by mělo být krátké, zvučné, a ideálně obsahovat samohlásky „“e“, „i“ a „u“, které se papouškům dobře vyslovují. Neučte papouška najednou více slov, protože by si je mohl spojit do jednoho zkomoleného zvuku. Místo toho přidávejte další slova postupně.

Vaše lekce by měly být krátké a pravidelné. Rozhodně papouška nenuďte dlouhým učením, tím byste mu ho spíše znechutili. Pomalu a zřetelně opakujte vybrané slovo, mezi opakováními nechte několikavteřinovou pauzu. Vyučujte v klidném a tichém prostředí, neměli byste přitom mít zapnutou televizi či rádio.

Papouška vyučujte, když je zrovna v klidu, například když vám sedí na ruce a je schopný se na vás soustředit. Pokud bude poletovat po místnosti, příliš nevnímá, co mu přitom říkáte. Ideální denní doba je později odpoledne a večer, kdy už je papoušek „vyřáděný“.

Jestli chcete, aby váš papoušek slova používal v určitém kontextu, od začátku mu je říkejte v příslušných situacích. Při krmení například můžete používat název potravy, probuzení ho oslovit „Dobré ráno“…

Papoušek se naučí mluvit snadněji, pokud máte jen jednoho – dva papoušci budou komunikovat především mezi sebou a vy budete až na druhém místě. Později, když se papoušek mluvit už naučí, můžete mu pořídit společníka. Pokud spolu budou vycházet, může se nově příchozí papoušek naučit mluvit od svého kamaráda.

Buďte trpěliví. Někteří papoušci se mluvit naučí až po roce, případně ještě delší době. Proto s učením neustávejte, když máte pocit, že nepřináší pokroky. I tak se ale může stát, že se některý papoušek opakovat slova nedokáže naučit. Potom ho můžete zkusit naučit opakovat alespoň jednoduché zvuky či melodie.

Rozhodnutí pořídit si velkého papouška (to jsou totiž ti, kteří se naučí mluvit nejsnadněji) si ale důkladně promyslete. Papoušek opravdu velice potřebuje váš čas a vaši společnost – a kromě toho je důležité ho také pouštět proletět po bytě, což může způsobit značný nepořádek.

Na chov mnohých velkých papoušků, kteří patří mezi ohrožené druhy, je navíc potřeba povolení krajské veterinární správy.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/papou%C5%A1ek-barvit%C3%BD-pe%C5%99%C3%AD-portr%C3%A9t-320006/