Mluvící papoušci (1): Kteří papoušci se snadno naučí mluvit?

Kteří papoušci se snadno naučí mluvit?
Kteří papoušci se snadno naučí mluvit?

S většinou zástupců zvířecí říše se jen tak nedomluvíte – pokud se tedy nenaučíte rozumět jejich způsobu vyjadřování. Ne nadarmo se zvířatům říká „němá tvář“. Možná právě proto jsou mluvící papoušci tak fascinující, a to i přesto, že většinou jen opakují naučená slova, aniž by jim doopravdy rozuměli. Část velkých papoušků ale dokáže také pochopit, v jakém kontextu se která slova používají. Najdou se i výjimeční jedinci, kteří jsou po pečlivém výcviku schopni s lidmi za pomoci řeči doopravdy komunikovat, i když jen zhruba na úrovni tříletého dítěte. Kteří papoušci tedy mají pro mluvení nejlepší vlohy?

Nejvíce slov jsou schopni se naučit papoušci žako. Žakové jsou jedním z nejinteligentnějších druhů papoušků a možná i zvířat vůbec. Při odborném výcviku můžou být schopni naučit se chápat i význam slov, která říkají, a správně je používat. Jsou také ale velmi náladoví a můžou mít komplikovanou povahu. Žakové si často oblíbí jednoho z členů rodiny a ostatním nevěnují pozornost. Většinou jejich oblíbencem bývá někdo opačného pohlaví, se kterým se papoušek snaží vytvořit pár. Žaka seženete za cenu pohybující se mezi 15000 a 20000 korunami.

Rychle se mluvit naučí papoušci ara a umí také dobře vyslovovat – zvládají ale méně slov, než žakové. Navíc dost hlasitě křičí a rádi všechno ozobávají, takže jejich přítomnost ve vašem domově může být značně destruktivní. Do bytu se tito ptáci příliš nehodí. Arové se dají koupit asi za 20000 korun.

Papoušci kakadu většinou příliš upovídaní nejsou, i když i mezi nimi se najdou výjimky. Mívají ale přátelskou, hravou a přítulnou povahu a rozumí si i s cizími lidmi. Pokud stojíte o milého společníka a mluvení je pro vás spíše vedlejší, není pro vás lepší volba, než tenhle krotký a společenský papoušek. Kakadu obvykle stojí 20000 – 25000 korun.

Mluvit se mohou naučit i amazoňani – především amazoňan žlutohlavý, nebo amazoňan modročelý. Mívají podobnou povahu jako papoušci žako, ale většinou jejich schopnost napodobovat není tak dokonalá.

Pokud nemáte desítky tisíc na pořízení velkého papouška, můžete zkusit naučit mluvit andulku. Tito drobní ptáčci jsou přirozeně učenliví, i když tak dobře jako jejich větší kolegové slova opakovat nebudou. Ochotnější k mluvení bývají většinou samečci, které poznáte podle modrého ozobí.

Kromě papoušků dokážou výborně mluvit loskutáci – dokonce často i lépe, než žakové. Zároveň je s nimi velký problém z hlediska čistoty – rychle totiž tráví a mají řídký trus, takže je nemůžete mít v bytě, kde by všechno znečistili, ale musí být v (dostatečně prostorné) voliéře. Loskutáci stojí kolem 10000 korun.

Mluvit se dokážou naučit i kavky, krkavci nebo špačci. Jsou ale chránění a v zajetí je možné chovat jen ptáky, kteří byli zachráněni po zranění. I na jejich chov je potřeba získat povolení krajského úřadu.

Pokud si ale chcete pořídit papouška jen proto, abyste ho naučili mluvit, měli byste své rozhodnutí zvážit. Vlohy k mluvení se totiž i u „upovídaných“ druhů od jedince k jedinci liší. To, jestli se papoušek doopravdy naučí mluvit, vám nikdo nezaručí. I tak ale zjistíte, že jsou tito ptáci velmi inteligentní a užijete si s nimi spoustu zábavy.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/papou%C5%A1ek-african-%C5%A1ed%C3%A1-pt%C3%A1k-okurka-85585/