Vzít si psa z útulku?

Jestliže přemýšlíte nad tím, že si domů pořídíte nového člena rodiny v podobě pejska, pak máte celkem dvě možnosti. Buďto si vyhlídnete určité plemeno a nastudujete pečlivě jeho vlastnosti a, nebo zajdete do útulku, kde je spousta pejsků, kteří čekají na láskyplné páníčky, kteří se o ně budou starat. Útulky pro pejsky praskají ve švech a to zejména v období prázdnin, začátku školního roku a okolo Vánoc.

Trpící mazlíčci

Pejsci musí mít svého majitele, musí mít někoho, kdo jim bude dělat společnost, jinak odloučením velmi trpí. U pejsků se zcela běžně objevují deprese, když jsou odloučeni od majitele. Objevuje se nespavost, nechutenství, apatie a podobně. v útulcích pejsci většinou nemají někoho, kdo by k nim přilnul, s kým by mohli navázat kontakt, kdo by je podrbal, pohladil. I proto je možné, že se u těchto pejsků může objevit problémové chování a to zejména u citlivých povah.

Jaký je pejsek z útulku?

Pracovníci v útulku by měli být schopni zhruba říci, jaký je daný pejsek. Zda je sociální, jak se chová k jiným pejskům, jestli je temperamentní a potřebuje pravidelnou péči, jestli je tichý, štěká, potřebuje společnost. Většinou i doporučují, pro jaké majitele se daný pejsek hodí. Takový, který nesnáší samotu, se hodí pro lidi, kteří jsou celé dny doma, aktivní a temperamentní pejsci zase potřebují majitele, který s nimi bude chodit na dlouhé procházky, bude je cvičit a vybije tak energii.

Nemocní pejsci

Nikdy nemůžete přesně vědět, co má pejsek z útulku za sebou. Může přijít do útulku bitý, hladový, depresivní a podobně. Může útočit na muže, protože zrovna ti mu v minulosti ubližovali, může trhat všechny věci, protože je doma sám, což nesnáší dobře. Pejskům z útulku jistě prokážete službu, když si je vezmete domů, nicméně je vždycky důležité si promyslet tento krok ze všech stran.