Vlhký nebo suchý čumák u pejsků?

Slyšeli jste už někdy, že má-li váš čtyřnohý mazlíček suchý čumák, pak je něco špatně a je důležité jít s ním k veterináři a zjistit, zda není nemocný? Je tomu skutečně tak, nebo je to jen jedna z představ, která se rozšířila? Má mít váš mazlíček čumák vlhký nebo suchý? A ještě přichází na řadu otázka, má být teplý nebo studený?

Legendy

Doktor Stanley Coren ve své knize popisuje, že Noe využíval na své arše psi jako hlídače, aby udržel další zvířata v bezpečí. Psi se osvědčili, v jednu chvíli našli v lodi díry a jeden z nich zareagoval velmi pohotově, když do této díry strčil čumák a tím pádem zabránil potopení lodi. Noe následně díru opravil a všichni byli zachráněni, z toho důvodu dal Bůh psům studený a mokrý čenich, jako odměnu za to, jak pohotově zareagovali.

Suchý nebo vlhký čumák?

Skutečnost je taková, že suchý nebo vlhký psí čumák závisí na majiteli a stavu okolního prostředí. Je tomu tak u všech zvířecích miláčků. Vliv na to má samozřejmě také to, že psi si často nos olizují a to z důvodu očištění, zvlhčení nebo jednoduše pro ochlazení v horkém počasí. Přirozeně se psům také zvlhčuje čumák, když pijí studenou vodu, koupou se nebo třeba čenichají v ranní trávě, kde je ještě rosa.

Spolehlivý ukazatel pro nemoc

Teplota a ani vlhkost čumáku vašeho pejska nejsou tedy žádným spolehlivým indikátorem psího zdraví a popřípadě nějaké té nemoci. Někdy prostě bývá psí čumák vlhký, teplý, jindy zase suchý nebo studený. Má na to vliv řada okolností. Jestliže je váš pejsek nemocný zjistíte například nechutenstvím, celkovou únavou, není tolik temperamentní, neustále polehává, nechce své oblíbené pamlsky. To je známka toho, že něco není v pořádku a v takovou chvíli je dobré zasáhnout a jít s pejskem k veterináři.