Proč má zebra pruhy?

Také sledujete v ZOO zebry a napadá vás otázka, proč vlastně na sobě mají pruhy? A také vás může napadnout jedna z filozofických otázek. Je zebra bílé zvíře s černými pruhy nebo černé zvíře s bílými pruhy? Na tuto otázku existuje několik odpovědí, ale která je ta správná a pravá? To dodnes pořádně ani nevědí sami vědci. Jsou však některé teorie, které mohou být zajímavé.

Maskovací způsob

Tvrdí se, že v určitém typu terénu může být černo – bílý vzhled zebry posloužit jako maskování. Z velké vzdálenosti se navíc toto zbarvení může jevit jako nenápadná šedá a zebru tak může kdokoliv přehlédnout. Taková je teorie. Ovšem maličko pokulhává, jelikož černá a bílá barva je dosti kontrastní.

Ochlazovací způsob

Biologové v Kalifornii prováděli nedávné výzkumy, ze kterých vyplívá, že zebry, které žijí v teplejších oblastech, měly pruhování hustější. A jedna z možností, proč vlastně jsou zebry pruhované je, že právě tyto černobílé pruhy mohou zebry ochlazovat.

Originální stopa

Podobně jako lidé, tak i zebry mají své unikátní poznávací znamení, kterými se liší jedna od druhé. U lidí to je jejich DNA či otisk prstů, které využívá i policie. U zeber jsou to jejich pruhy. Každý jeden pruh je unikátní, má unikátní. Díky tomu je možno poznat každou jednu zebru.

Klamání nepřítele

Že jsou zebry loveny šelmami, se ví. V otevřeně savaně se poměrně dost často volně pohybují. Naskytne-li se vám na tyto zebry pohled, pak je zkuste spočítat. Nepůjde to, jelikož díky pruhům vám budou splývat. Horko a vzduch navíc tento efekt zesílí. A tento jev nahrává zebrám, jelikož šelmy musí odhadnout ve stádu ten nejslabší kus, který se snaží oddělit a následně na něj zaútočit. A v moři černo – bílých zeber je to těžší a těžší.

Tip: virtuální redakce se postará o vaše projekty