Ohlodali vám hladoví hlodavci přes zimu zateplení na chalupě?

Hlodavci jsou odvěkými souputníky celé lidské civilizace. Žijí v naší blízkosti a využívají našeho životního stylu ve svůj prospěch. Ať už se jedná o hraboše polní, hryzce vodní či myši domácí, nebývají to zpravidla hosté v našich obydlích nijak vítaní. Svým chováním naopak dokáží napáchat nemalé škody na majetku. Boj s hlodavci nebývá snadný, a ne vždy se ho podaří úspěšně vyhrát, ale s dobrým pojištěním se i dílčí prohry snášejí lépe.

Vzhůru do boje proti hlodavcům!

Když se zeptáte odborníků, jak si poradit s hlodavci či podobně aktivními kunami v domě a jeho okolí, nejspíše vám nabídnou pestrou paletu možných řešení – někdo dává přednost pastím a pastičkám, jiní zase preferují ultrazvukové odháněče, pomoci mohou ale i přirození predátoři jako kočky či draví ptáci.

Současné stavební technologie dokonce s možným rizikem poškození zvířaty počítají a moderní firmy při stavbách domů využívají materiály, které okousání hlodavci eliminují. Do izolací výrobci přidávají například nehořlavou impregnaci či hořké přísady, které hlodavce odpuzují.

S hlodavci a kunami si můžete zkusit poradit svépomocí, v mnoha případech je ale vhodné využít služeb zkušených deratizačních firem. V každém případě se ale vyplatí vsadit na prevenci. A zkombinovat ji též s vhodným pojištěním majetku, které takovéto škody způsobené zvířetem pomůže pokrýt a uhradit.

Pojištění proti škodám způsobeným hlodavci
I takto může dopadnout kabel po setkání s hlodavcem

Hlodavci odpovědnost za škodu nevnímají

Zvířata přirozeně hodnota vašeho majetku zajímá pramálo, jejich cíl a úkol je zpravidla jediný: zabezpečit sebe a svou rodinu na zimu a zajistit si dostatek potravy. Při těchto činnostech dokáží ovšem poškodit mnohé části vaší nemovitosti.

Vyšší riziko poškození přitom hrozí zejména u nemovitostí, jichž využíváte pouze sezónně, typicky na chalupách či na chatách. Bez pravidelné kontroly objektu bývá totiž prevence komplikovanější a po zimě se obvykle nějaké škody na majetku objeví.

V takových případech se proto nepochybně vyplatí sjednat si – a správně nastavit – majetkové pojištění, které se bude vztahovat i na pojistné události tohoto typu.

Pojištění proti ohlodaným stěnám

V rámci pojištění majetku je tak u pojišťoven možno sjednat krytí škod způsobených jakýmkoli zvířetem – ať už se bude jednat o hlodavce, lasicovitou šelmu či jiný živočišný druh – na tepelně izolačním systému instalovaném na stěnách, krovech, stropech nebo v podlahách. Bez ohledu na to, zda je vyroben z pěnového polystyrenu, minerální vlny či jiného obdobného materiálu, a to včetně poškození omítky.

U pojišťovny Kooperativa najdete tento druh rizika automaticky zahrnut například v rámci pojištění majetku ve variantě KOMFORT. Pojistnou událost můžete snadno nahlásit online a na dálku sledovat i celý průběh jejího vyřízení.

Zdroj náhledových obrázků: Pexels, Shutterstock