Co je potřeba vědět před pořízením psa

mokrý pes

Přemýšlíte nad tím, že by bylo hezké pořídit si čtyřnohého kamaráda? Kočky, hlodavci nebo želvy vám ale připadají nudní a rádi byste si pořídili pejska, se kterým je přeci jen o poznání větší legrace a daleko lépe se může stát vaším každodenním parťákem? Jenže než si pejska pořídíte, vyplatí se zvážit řadu věcí – je to především velký závazek a zodpovědnost na několik let dopředu, a pokud jste psa nikdy předtím nechovali, může vás řada věcí překvapit.

Pes není na baterky

Pes je živý a značně inteligentní tvor, který podobně jako vy má své potřeby, prožívá emoce a vyžaduje vaši péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Není to hračka na baterky, nedá se vypnout, ani odložit. Je potřeba se na tuto zodpovědnost připravit a dopředu promyslet, zda vás například nebude limitovat v dosavadním stylu života. Psovi je potřeba věnovat denně několik hodin svého času – a to ať už na vycházky, ale třeba také na společné hraní, hlazení apod. Pes je společenský tvor, který samotu nesnáší moc dobře a je nešťastný, pokud se mu jeho páníček dostatečně nevěnuje. To je potřeba pečlivě zvážit s uvědomit si, že procházky nebudou jen odpoledne v létě při hezkém počasí, ale také brzy ráno, když mrzne nebo hustě prší. Váš komfort prostě bude muset jít na pár let stranou. Jste si jisti, že to zvládnete?

Ptejte se proč

Je důležité vědět, proč si psa pořizujete, abyste mohli skutečně správně posoudit vaši motivaci. Má to být domácí mazlíček, hlídač, parťák na sport, náhrada dítěte nebo snad ještě něco jiného? Ujistěte se, že pořízením psa nepřekrýváte jen nějakou krátkodobou frustraci a že počítáte s tím, že vás toto rozhodnutí ovlivní na mnoho let dopředu. Podle toho také pečlivě vybírejte vhodné plemeno, které bude odpovídat vašemu způsobu života.

Štěně nebo útulkáč?

Drtivá většina lidí touží po roztomilém štěňátku, které si chtějí vypiplat od mala. Znamená to však nejen to, že si užijete zábavné chvilky, ale také vás čeká spousta práce naučit psa hygieně a správným návykům. Starší pes, například z útulku, už může být v tomto směru zcela vycvičený, a navíc můžete dát němému stvoření novou šanci na lepší život. Vždy ale vybírejte pečlivě s ohledem na to, co pes zažil, a na vaše zkušenosti. Psi z útulku mohou být mnohdy nepředvídatelní a vyžadují trpělivost a obezřetnost.

Kolik to bude stát?

Pořídit si psa není levné. Pořizovací cena psa z chovné stanice je často dost vysoká, a do toho je třeba připočítat rovněž vysokou počáteční investici na pelíšek, misky, obojek, vodítko, další chovatelské potřeby a kvalitní stravu. Pes musí být také očipován a absolvovat nutná vyšetření a očkování u veterináře. Je rovněž potřeba počítat s tím, že pes může onemocnět nebo mít úraz a náklad na léčbu se mohou vyšplhat pořádně vysoko.

Nejen kvalitní chovatelské potřeby, ale také mnoho dalšího zboží můžete zakoupit na e-shopu ecoliquid.eu. Prohlédněte si širokou nabídku za skvělé ceny.

Zdroj obrázku: Pixabay