Jak mluvit se zvířaty? Naučte se poznávat základní gesta a rozumět jim

Jak mluvit se zvířaty?

Kdo by si alespoň jednou za život nepřál rozumět řeči zvířat a podobně jako Doktor Dolittle si s nimi popovídat? Tento sen vám sice splnit neumíme, ale zato víme, jak porozumět tomu, co si zvířata myslí podle gest, která dělají.

Jak poznat, co se honí psovi hlavou z pouhého postavení těla

Pokud máte doma pejska, určitě dokážete poznat, kdy chce jít s vámi na procházku, kdy má hlad i kdy zavětří zajímavou stopu. Jak ovšem porozumět i dalším psům? Dobrým ukazatelem toho, co si pes myslí, je jeho celkové postavení. Pokud se krčí a snaží se vypadat co nejmenší, má strach. Jakmile se ovšem rozvalí na záda a odhalí váš břicho, máte vyhráno, protože to značí, že si vás pejsek oblíbil a zcela se vám podrobil.

Psí štěkot má spoustu podob

Orientovat se v psí řeči můžete také díky štěkotu. Toho ovšem existuje tolik variant, že si ho budete muset nejprve naposlouchat, abyste byli schopni pochopit, co se pes svým štěkáním snaží sdělit. Zpravidla se dá říci, že výše postavený štěkot značí radost a nadšení. Naopak nízko položený štěkot je výhružný. Někteří psi mohou štěkat také z nudy, když je jejich majitel mimo domov, což je zejména pro sousedy velmi nepříjemné.

Komplikovaná kočičí povaha znesnadňuje porozumění

Oproti psům jsou kočky individuálnější, náladové a v mnoha případech to působí, že ony jsou v rodině tím, kdo má rozhodující slovo. Ne vždy je snadné porozumět jejich řeči, ale existuje několik gest, která se lidem již podařilo rozluštit. Tím, která značí, že je kočka v pohodě a má dobrou náladu, je vrnění. Ve chvíli, kdy si k vám kočka přijde lehnout a spokojeně si u toho bude vrnět, jste si ji získali. Alespoň do doby, než se rozhodne, že chce mít klid, jít na průzkum či si zalézt do pelíšku.

Nespokojenou kočku poznáte snadno

Naopak kočka, jež je nespokojená, rozrušená či naštvaná, vrtí ocasem. Protože od psů jsme zvyklí, že vrtění ocasem je projevem radosti a spokojenosti, je kočičí vrtění ocasem často mylně považováno také za projev pozitivní emoce. Ovšem kočky umí ocasem vrtět agresivněji a nevypadají při něm radostně. Dalším varovným signálem, že kočička není šťastná a něco se děje, je syčení, vrčení a vřískot.

Porozumějte řeči svého králíka

Králík je oblíbeným domácím mazlíčkem, se kterým si užijete spoustu mazlení i srandy. Podobně jako psi a kočky vám králík dává svým chováním najevo jak se cítí. Stačí jen dávat pozor a pečlivě sledovat, co králík provádí. Když vám předvádí akrobatické skoky, přemety a piruety, můžete být v klidu. Králíček je šťastný a chce se s vámi o svou dobrou náladu podělit.

Králík ležící na zádech je spokojený králík

Dalším způsobem, jak poznat, že je váš králík spokojený a je o něj skvěle postaráno, je kontrola polohy, ve které spí. Leží rozvalený na zádech a dává vám na odiv své bříško? To je znamení toho, že se králík ve vaší společnosti cítí bezpečně a je mu báječně.

Proč dupou králíci a kdy hýbou čumáčkem

Naopak špatným znamením je dupání. Tím dává králík najevo nespokojenost, vztek či strach. Mezi roztomilé králičí projevy patří také pohybování čenichu. To může mít mnoho podob a hned několik různých významů. Pohybování čenichem může znamenat touhu po pozornosti a chuť si hrát. Jakmile ovšem králík pohybuje čumáčkem příliš rychle, může se jednat o známku neklidu a symbolizovat, že králík se bojí nebo je ve stresu.

Zkuste dávat větší pozor na gesta a být pozornější k projevům zvířat okolo sebe. Lépe tak porozumíte tomu, jak se cítí. Jste-li majiteli nějakého zvířátka, pomůže vám rozluštění významu jeho chování k prohloubení vašeho vzájemného pouta.

Zdroj foto: www.freepik.com