Kolik měří nejmenší chameleon na světě? A další zajímavosti, které vás překvapí

Zajímavosti o chamaleonech

Chameleoni vypadají jako opravdu zvláštní tvorové, kteří mohou v někom vzbuzovat strach, a naopak druzí se do tohoto tvorečka mohou zamilovat na první pohled. Jsou totiž neskutečně zajímaví. Přečtěte si fakta, která vás jistě překvapí o životě chameleona.

Chameleoni splývají s okolím?

Mnoho lidí si myslí, že chameleoni mění své zbarvení podle okolí – něco jako kamufláž. To však není pravda. Chameleoni ve skutečnosti mění své zbarvení na základě řady různých faktorů, včetně jejich nálady, změn světla nebo teploty či vlhkosti prostředí.

Různé druhy chameleonů mají také různé barvy. Například dominantnější a atraktivnější samci mají světlejší barvy a submisivní samci mohou být tmavší hnědé a šedé. Samice budou měnit barvy podle toho, zda chtějí nápadníka přijmout, nebo odmítnout.

Chameleoni mají oči v zadní části hlavy

Tedy ne doslova – ale mohou očima pohybovat samostatně, přičemž každé oko má pole 180 stupňů. To znamená, že v případě potřeby vidí 360 stupňů dokola! To je pro ně nesmírně užitečné, protože mohou vidět predátory, kteří se k nim blíží zezadu, a mají tak šanci zmizet, pokud by je někdo chtěl napadnout.

Chameleoni mají rádi horko

Na světě existuje 202 druhů chameleonů – a z toho 59 druhů na ostrově Madagaskar. To je více než čtvrtina. Navíc 90 % volně žijících živočichů na Madagaskaru se nevyskytuje nikde jinde na Zemi! Z toho je jasně znát, že chameleoni preferují teplé podnebí.

Chameleoni se vyskytují v mnoha různých tvarech a velikostech

Největším chameleonem podle délky je chameleon obrovský madagaskarský, známý také jako chameleon Oustaletsův. U některých příslušníků tohoto druhu bylo naměřeno téměř 70 cm a patří mezi druhy, které žijí pouze na Madagaskaru.

Na druhém konci stupnice se nachází chameleon Brookesia micra, který rovněž pochází z Madagaskaru. Tito malí kamarádi dorůstají maximálně necelých 30 milimetrů. Tito miniaturní chameleoni patří k nejmenším plazům na světě a jejich mláďata se vejdou na hlavičku zápalky.

Chameleoni mají mimořádně silný jazyk

Nepočítáme-li ocas, mohou být jazyky některých chameleonů dvakrát delší než jejich tělo. Jejich jazyk se skládá ze svalů i kostí a ohýbá dokola, aby uchopil svou kořist. Je také mimořádně rychlý a silný. Díky tomu mohou svou kořist uchopit během zlomku sekundy a znemožnit jí tak únik.

Většina chameleonů se živí věcmi, které byste nechtěli najít na svém talíři

Většina chameleonů přežívá díky hmyzu – a někteří tuto stravu doplňují ještě listím a ovocem. Některé větší druhy sežerou denně až 50 velkých cvrčků. Jiní mohou být o něco masožravější a hodují na malých ptácích, a dokonce i na jiných, menších chameleonech.

Chameleoni se rádi zdržují na stromech

Většina chameleonů si ráda hoví na stromech, a proto jsou vyvinutí k překonávání kmenů a větví. Na každé noze mají pět prstů, které jsou seskupeny do větších svazků, přičemž prsty na zadních nohách jsou obrácené. Tyto nohy umožňují chameleonům snadno se zachytit na hrubých nebo úzkých větvích, k čemuž jim pomáhá ostrý dráp na každém prstu.

Chameleoni mají také předsunuté ocasy, což znamená, že jsou velmi dobře přizpůsobeny k uchopení větví a umožňují jim život na stromech. Chameleoni jsou schopni několikrát obtočit ocas kolem větve, což jim pomáhá udržet rovnováhu.

Chameleoni mají velmi dobrý zrak na ještěry

Zrak chameleonů se vyvinul jednak proto, aby jim pomáhal chytat kořist, a jednak aby jim pomáhal unikat před predátory. Dokážou poměrně dobře zaostřit zrak, což znamená, že odhadnou vzdálenost své kořisti na vzdálenost 5 až 10 metrů. Ačkoli mají chameleoni relativně dobrý zrak, mají špatný sluch, slyší pouze zvuky v rozmezí 200 Hz až 600 H.

Chameleoni se nedožívají příliš dlouhého věku – někteří se dožijí až 10 let v zajetí, někteří umírají již po 2 letech.

Zdroj foto: www.freepik.com