Jak zbavit svou kočku parazitů?

Jak zbavit kočku parazitů?

Pokud jste majitelem kočky, jistě víte, že jste zodpovědný za její pravidelnou kontrolu u veterináře. Ten může také předejít tomu, že bude kočka napadena parazity, jako jsou například červi, blechy či klíšťata. Větší riziko napadení parazity nesou samozřejmě venkovní kočky, u kterých byste neměli podceňovat prevenci.

Nejčastějším parazitem u koček je škrkavka kočičí, která způsobuje toxokarózu. Jedná se o hlístice, které se usadí a žijí v tenkém střevu kočky. Vypadají jako tenké bílé nitky, které se transformuji v červy, jež při silné infekci kočka zvrací nebo vyprazdňuje. Tito červi jsou až 10 cm dlouzí a velmi poškozují kočičí organismus.

Jak zjistit, že má kočka parazita?

Nejčastějším a nejvíce zřejmým projevem je takzvané třetí víčko u koček. Jedná se o evoluční zbytek, který u kočky můžete sledovat při spánku nebo když mrká. Pokud je kočka zdravá, třetí víčko nevidíte, když má oči otevřené. Dalším indikátorem je také zvracení, průjem, hlen ve stolici, slinění, dušnost, olizování konečníku, letargie, změna hmotnosti či rychlá únava. Tyto symptomy se samozřejmě mohou lišit od parazita. Pokud pozorujete ale třeba jen jeden příznak, nemusíte hned plašit.

Jak zbavit kočku červů

I na odčervení jsou dostupné prostředky na trhu, jako jsou tablety, pasti nebo injekce. Pokud si nejste jisti, jaký druh červů má vaše kočka, nebo pokud má závažnou infekci, měli byste navštívit veterináře. Ten provede testy na zjištění druhu červů a předepíše vhodný postup léčby. Některé druhy červů mohou zůstat v těle kočky ve formě vajíček nebo larev, proto je třeba léčbu provádět opakovaně.

Jak odstranit klíště u kočky?

Pokud najdete na těle kočky klíště, můžete je odstranit ručně. Použijte pinzetu nebo speciální nástroj na odstranění klíšťat, abyste chytli klíště co nejblíže kůži a opatrně jej vytáhli ven. Buďte opatrní, abyste klíště nerozmačkali nebo nezanechali hlavu nebo ústa klíštěte v kůži.

Pokud má vaše kočka velký počet klíšťat nebo pokud máte problém je odstranit, měli byste navštívit veterináře. Ten klíšťata jednoduše odstraní a popřípadě předepíše vhodnou léčbu.

Existuje mnoho produktů, které jsou určeny k boji proti klíšťatům u koček jako například spreje, kapky na kůži, tablety či obojky. Tyto produkty obvykle obsahují chemické látky, které usmrcují klíšťata nebo brání jejich reprodukci. Je důležité postupovat podle pokynů a používat produkty, které jsou speciálně určeny pro kočky.

Pokud je to možné, vyhněte se místům, kde se klíšťata vyskytují, jako jsou lesy, křoví nebo vysoká tráva. Zvažte také, jestli nenechat svou kočku proti klíšťatům očkovat, obzvláště v případě, že má kočka volný pohyb venku a bydlíte v odlehlejší oblasti, kde je okolní příroda.

Jak zbavit kočku blech?

Stejně jako u klíšťat, i proti blechám existuje spousta produktů, jako například kapky na kůži, tablety, spreje a obojky. Pokud má vaše kočka blechy, věřte, že jsou i ve vašem domově, takže je potřeba je odstranit i z domácnosti. Což znamená, že je potřeba důkladně vysát, vyčistit matrace, převléct povlečení a klidně použít i chemické prostředky na odstranění blech z domácnosti.

Pro odstranění blech ze srsti je potřeba kočku opravdu pořádně okoupat šamponem proti blechám. Jenom dejte pozor, aby se kočce nedostal do očí, uší či nosu. Nastal by opravdový boj s šelmou. Můžete použít také specializovaný hřeben proti blechám, který odstraní i jejich vajíčka.

Abyste zabránili opětovnému výskytu blech, pravidelně používejte antiparazitní prostředky podle pokynů a udržujte domov čistý.

Zdroj foto: www.freepik.com