Podmořské kabely negativně ovlivňují život krabů

Člověk významným způsobem zasahuje do života mořských tvorů. Negativně na ně působí nejen znečištění a hluk, ale i podvodní napájecí kabely. Nová studie zjistila, že podvodní napájecí kabely vytvářejí elektromagnetické pole, které mění chování například u hnědých krabů. Elektromagnetické pole způsobí, že se krabi přestanou pohybovat, migrovat a shánět potravu. Je třeba se budují kabely na dně moře stále častěji, to znamená stále větší vliv na život mořských tvorů.

Jaký působí podvodní kabely na mořský život?

Obnovitelné zdroje jsou pro lidstvo velmi důležité. Když se však budou na moři, je potřeba, aby byly spojeny hustou sítí podvodných kabelů s akumulačními bankami. Kabely produkují elektrické pole a magnetické pole. Tato pole vlivu na mořský život a aby se tomuto vlivu pozorovala, je potřeba vyvinout izolaci, která bude před negativním elektromagnetickým polem okolního mořského života chránit. V současné době takovou izolací žádné kabely nedisponují. Vlivu elektromagnetického pole na mořský život se věnovala studie publikovaná v Journal of Marine Science and Engineering.

Negativní dopad na kraby

Elektromagnetický pól z bezpečných kabelů ovlivňuje biologii krabů na buněčné úrovni. Studie zkoumala vliv na kraby hnědé, kteří patří mezi související korýše ve Velké Británii a jejich úbytek by měl vážné ekonomické následky. Jedním ze studií autorů je Alastair Lyndon, výzkumník z Heriot-Watt University.

Dr Alastair Lyndon řekl: „Podvodní kabely vyzařují elektromagnetické pole. Když je v síle 500 mikroTeslas a výše, což je asi pět procent síly magnetu dveří chladničky, zdá se, že ji krabi přitahují a jen tak sedí.
“To samo o sobě není problém. Ale pokud se nepohybují, neshánějí potravu ani nehledají partnera.
“Změna úrovně aktivity také vede ke změnám v metabolismu cukrů – ukládají více cukru a produkují méně laktátu, stejně jako lidé.”

Experiment ukázal výrazný vliv na biologii krabů

V experimentu se vytvořila velká akvarijní laboratoř, která se nachází na St Abbs Marine Station in the Scottish Borders. Bylo pozorováno celkem 60 krabů. Dr Kevin Scott at St Abbs Marine Station uvedl, že při vyšších vystavení síly elektromagnetického pole se změnil počet krvinek v tělech krabů. To může vést k různým důsledkům, například k větší náchylnosti k bakteriálním infekcím. protože je v okolí skotského pobřeží plánováno mnoho větrných elektráren, mohly by mít podvodní kabely pro kraby velmi negativní následky. Když je pro kraby náročné, přes kabely dostat, zůstanou na místě a nebudou migrovat.

Doktor Lyndon řekl: „To by mohlo znamenat, že na jihu Skotska máme nahromaděné kraby samce a jejich nedostatek na severovýchodě a na ostrovech, kde jsou neuvěřitelně důležité pro živobytí rybářů a místní ekonomiky.“

Když by se kabely zakopaly pod mořské dno, mohlo by to na některých místech pomoci. Jde však o drahé řešení, které není možné realizovat všude. Je potřeba přijít s řešením, které bude ekonomicky výhodné a zároveň nebude mít negativní vliv na podmořský život.