Jak chovat čipmanka? Veselý a hravý společník potřebuje hodně prostoru i podnětů pro spokojený život

Jak chovat chipmunka?

Čipmankové jsou malí hlodavci z čeledi veverkovitých. Existuje jich hned několik druhů, například čipmank sibiřský či východní. Jedna se o příbuzného burunduků, což je patrné z jejich podobného zjevu. Čipmankové jsou ale o kousek větší. Pro koho je chov těchto veselých a akčních hlodavců vhodný a jak jim u vás doma vytvořit ty nejvhodnější podmínky pro šťastný a spokojený život?

Čipmankové milují společnost

Tito drobní a roztomilí tvorové milují společnost a během dne se s nimi rozhodně nebudete nudit. Naopak v noci o nich nebudete vědět, protože budou spát, stejně jako vy. Pokud se jim budete dostatečně věnovat, můžete si pořídit pouze jednoho. Jste-li ale pracovně hodně vytížení, určitě není na škodu pořídit si čipmanky alespoň  dva. Tak si budou moci užívat společnost toho druhého v době vaší nepřítomnosti a čas stráví společným hraním.

Každá veverka potřebuje dostatek prostoru

Stejně jako veverky, také čipmankové potřebují dostatek prostoru. Běžná klec pro křečka, myšky či potkany jim rozhodně stačit nebude. Mnohem lepší variantou je prostorná klec. Je-li to možné, sáhněte rovnou po voliéře.

Dopřávejte svému hlodavci dostatek aktivit i podnětů

Pokud jste někdy v přírodě sledovali veverku v jejím přirozeném prostředí, určitě jste si všimli toho, že chvilku neposedí a neustále skáče ze stromu na strom, běhá po kmeni nahorů a dolů a pohyb ji rozhodně není cizí. To samé platí o čipmancích. Aby nestrádali, musíte jim neustále dodávat nějaké podněty a dostatek prostoru potřebují pro pořádné vyběhání se.

Ochočení čipmanka vyžaduje čas i disciplínu

Stejně jako ostatní hlodavci, také čipmankové se dají ochočit. Vyžaduje to ovšem trpělivost a pravidelnost. Výsledkem tak bude mazlíček, který uslyší na své jméno a zvládne i několik dalších jednoduchých povelů. Co ale od těchto veverkovitých tvorečků rozhodně neočekávejte je mazlivost. Čas od času se rádi nechají pohladit a vzít do dlaně, ale mnohem bližší jim je svoboda a možnost volně se hýbat a skotačit.

Čím čipmanka krmit?

Jakou potravou svého zvířecího kamaráda z čeledi veverkovitých potěšíte? Ve volné přírodě si pochutnávají téměř na všem co najdou. V praxi to znamená, že mají rádi oříšky, semínka, ovoce, houby i výhonky. V domácích podmínkách je potěšíte oříšky, čerstvým ovocem i speciálními směsi oříšků a semínek pro čipmanky.

Existují ale také potraviny, kterým byste se měli raději vyhýbat obloukem. Konkrétně se jedná o zelí a hlávkový salát. Tyto potraviny totiž čipmanky zbytečně nadýmají a nedělají jim dobře. Abyste měli jistotu, že má váš hlodavec dostatečný přísun minerálů, přidejte jim do klece také minerální kámen i sépiovou kost.

Pítko versus miska na vodu? Využijte obojí

Kromě potravy je samozřejmě nutné myslet také na dostatečný přísun tekutin. O to se postará praktické pítko. Jakmile si ale přinesete domů mládě čipmanka, přidejte mu do jeho nového domova také misku s vodou, kterou pravidelně obměňujte. Budete tak mít jistotu, že nebude trpět žízní. Ne vždy totiž jsou hlodavci na pítko navyklí od narození a někdy jim může trvat si na něj zvyknout.

Čipmankové se hodí do každé domácnosti, kde je dostatek prostoru a bude jim věnována dostatečná péče. Jste-li pracovně hodně vytížení a nemáte na domácí mazlíčky čas, tento malý hlodavec pro vás nebude tou nejlepší volbou a raději byste si měli domů přinést kočku. Pokud ale chcete doma chovat čipmanka a víte, že budete mít čas věnovat se jeho výcviku a dopřejete mu hodně místa ke skotačení, rozhodně si společně užijete spoustu zábavy.

Zdroj foto: www.pixabay.com