Vybíráme psa: Bulterier

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Tento pes má svůj původ ve Velké Británii a řadí se do kategorie teriérů. Standard co se velikosti a váhy týče, není limitován, obvykle výška bývá až pětapadesát centimetrů a váha do pětatřiceti kilogramů. Jejich srst je krátká, tvrdá a mírně lesklá. Je hladká a přiléhá dobře k tělu. Zbarvení u bílých jedinců musí být čistě bílé. Pigmentování kůže a znaky na hlavě se připouštějí. U zbarvených jedinců mohou převládat právě barevní plochy. Objevuje se také žíhanost, třeba černé nebo červené. Nežádoucí bývá modré a játrově hnědé zbarvení. Tento pes působí středně velkým a silným dojmem. Má dobře osvalené tělo, což z něj dělá možná psa, který vypadá nebezpečně.

Pes, který je k rodině milý

Tento druh psů mají lidé zafixován jako ty, kteří jsou ostří, neústupní a mnohdy umí napadnout člověka i zvíře. Jde však o plemeno, které miluje lidi. Vyšlechtili jej pro boj se psy, ne s lidmi. Proto je tak i uzpůsoben. Bývá ostražitý, neústupný, ale miluje pohyb. Někdy je paličatý, jindy zase vnímavý a učenlivý. Necvičený pes má rád lidi, takže může okolí a cizí lidi nadšeně vítat a projevovat jim svou náklonnost. Je-li výchova správně vedena a dobrá, pak je pro rodinu a svého pána skvělým parťákem a věrným kamarádem. Nemá problém se sžít s druhými zvířaty, musí s nimi vyrůstat odmalička. Mít k němu dalšího psa? To se obecně nedoporučuje, protože k ostatním psům se bulteriér chová dominantně a odvážně.