Proč si pořídit bobtaila? Hodí se k dětem i akčním jedincům a za správnou péči se vám odmění

Proč si pořídit bobtaila?

Toužíte si pořídit psa, který bude věrným a zábavným společníkem pro celou rodinu? Přesně takový je anglický džentlmen s dlouhou srstí, který původně asistoval s pasením ovcí, ale v současné době je především milým a hodným psím parťákem. Co vše byste o bobtailovi měli vědět předtím, než si ho přinesete domů?

Kde se vzalo plemene bobtail?

Jak jsme již naznačili v úvodu, bobtail, nebo chcete-li staroanglický ovčák, byl původně pasteveckým psem, ale o jeho původu se toho bohužel mnoho neví. Mezi jeho předky pravděpodobně patří evropští ovčáci a také kolie. Chov staroanglickych ovčáků byl oficiálně zahájen až na konci 19. století a velmi brzy se tito psi stali společníky Američanů, kteří chtěli dát na odiv své bohatství. Uznání od americké kynologické organizace získal bobtail v roce 1888.

Vzhled staroanglického ovčáka

Bobtaila pozná na ulici i úplný laik. Je pro něj typická krychlová hlava, kulaté oči posazené poměrně daleko od sebe, malé uši, krátký ocas a hlavně bohatá srst, kvůli které působí mohutněji. V dospělosti váží psi i feny 30 kilogramů, a to i přesto, že výška psů v kohoutku přesahuje 60 centimetrů, zatímco feny mají zpravidla okolo 55 centimetrů. Tělo může být šedé či modré, ale hlava, krk a spodní část těla jsou vždy bílé.

Jakou má bobtail povahu?

Přestože bobtail působí robustně a rozhodně nelze přehlédnout, jeho povaha je mírná, klidná a nekonfliktní. V minulosti bylo často nutné u bobtailů čelit jejich sklonům k agresivitě, ale ty byly šlechtěním úspěšně odstraněny. Skutečně se tak jedná o obřího chlupáče se srdcem na tom správném místě. Protože je hodný, poslušný a chce zejména potěšit svého pána, je jeho výcvik vhodný i pro začátečníky. Při výcviku je nutné být důslední, ale zároveň jemní.

Do jakého prostředí se staroanglický ovčák nejlépe hodí?

Máte malý byt a toužíte po psím společníkovi? Bobtail rozhodně nebude tou správnou volbou. Protože se jedná o původně pasteveckého psa, nesmíte mu bránit v pohybu. Staroanglický ovčák bude nejšťastnější v domě s velkou zahradou, kde se bude moci dosyta volně vyběhat. Kvůli své bohaté srsti se hodí spíše do hor a míst, kde nepanují horká léta.

Ke komu se bobtail hodí

Bobtail je milý a přátelský pes, který se rozhodně nehodí k časově vytíženým jedincům, kteří by mu neprojevovali lásku a neměli na něj čas. Proč? U tohoto jemného psího plemene se totiž mohou vyskytnout separační úzkosti. Na své majitele je citově velmi fixovaný a dlouhodobé odcizení špatně snáší. Lépe si tak bude rozumět s někým, kdo mu dá najevo svou lásku a bude s ním trávit hodně času. Bobtail má přirozené nadání na celou řadu psích sportů a byla by ohromná škoda jeho potenciál nevyužít.

Jaké životní podmínky staronaglickému ovčákovi vytvořit?

Jak tedy zařídit, aby byl bobtail šťastný a spokojený? Kromě dostatku prostoru vyžaduje také častou společnost svých majitelů, dostatek činností, pravidelné česání srsti a péče o chrup a drápy. Když není bobtail chován jako výstavní pes, je možné mu srst zastřihovat, čímž se znatelně usnadní péče o ni.

Zdravotní problémy typické pro bobtaily

Ačkoliv je bobtail považován za zdravé plemeno, zejména v létě je nutné vyvarovat se případnému přehřátí. Kromě toho by se ale měli majitelé zaměřit také na pravidelné kontroly zraku, neboť tato rasa má sklony k výskytu šedého zákalu a také může trpět dysplazií kyčelního kloubu.

Pokud je bobtail chován s láskou a je mu věnován dostatek péče, prostoru a lásky, může se dožít až 15 let. Své majitele navíc miluje nade vše, a proto si je v případě nebezpečí také brání. Staroanglický ovčák je zkrátka ideálním společníkem pro rodiny a nejšťastnější je na čerstvém vzduchu, kde si může volně běhat.

Zdroj foto: www.pixabay.com