Psi a zuby – potřebují také zubní ošetření?

Lidé chodí k zubaři pravidelně, co půl roku. Péče o zuby je důležitou součástí péče o celé zdraví, proto jej určitě neberete na lehkou váhu. Když lidé nechodí k zubaři, zubní kazy začínají bolet, mohou nadělat ještě větší paseku a následná péče zubaře pak bude ještě intenzivnější a častější. I psi mohou trpět zubním kazem. Není to sice nikterak často, ale objeví-li se, pak je nutno začít situaci řešit.

Zubní kámen u psů

Postihuje především stoličky či také špičáky a znamená to, že se narušuje sklovina zubů a postupně se k procesu připojují i infekce a bakterie. Když se tento problém neřeší včas, může to znamenat u psů také předčasnou ztrátu zubů. Co je jeho příčinou? Zubní plak. Ten se vytváří na povrchu zubu a následně zubní sklovinu narušuje. Tento problém se většinou projevuje nepříjemným a nadměrným zápachem z psí tlamy a v některých případech psi také velmi obtížně přijímají potravu, popřípadě vůbec.

Ve zverimexech se prodávají žvýkačky nebo také speciální žvýkací pamlsky, které pomáhají eliminovat zápach z psí dutiny ústní a napomáhají také bránit tvorbě zubního povlaku a zubního kamene. O psí zuby je potřeba pečovat pravidelně, už od štěněte, protože jedině správnou péčí a pravidelností můžete zamezit nebo minimalizovat problémy. Je potřeba psovi pravidelně kontrolovat chrup a objeví-li se zubní kámen, neprodleně navštivte se psem veterináře.

Příčiny zubního kamene:

  • Zbytky krmiva mezi zuby
  • Poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí
  • Nedostatečný nebo problematický vývoj zubní skloviny
  • Poruchy metabolismu v těle
  • Problémy se zubní sklovinou