Zimní spánek – jak to s ním mají medvědi?

Je už celkem zažito, že když někdo spí tvrdě, tak spí jako medvěd nebo když spí dlouho, jak by se chystal na zimní spánek. Medvědi obvykle v zimních měsících spí, aby získali potřebnou energii na další měsíce. Přečkávají zimu ve spánku, takřka v hibernaci, ale jak to vlastně funguje? Zvládnou to bez jídla a pití? Jde jim vůbec spát opravdu tak dlouho?

Zimní spánek a medvědi

Během zimního spánku se medvědům zpomaluje metabolismus. Spotřeba kyslíku klesá, žaludek má chvíli volno, pracuje minimálně. Medvědi se obecně objevují ve všech oblastech světa a žijí v zajetí, na různých farmách, zoo nebo kdekoliv jinde a také žijí ve volné přírodě. Ač vypadají mírumilovně a nesnaží se lidem záměrně ublížit, když se dostanete do jejich blízkosti, nebývá to vždycky takové, jako ve filmech nebo animovaných pohádkách. Během zimních měsíců medvědi žijí skrz zimní spánek.

Začínají se na něj připravovat během podzimu. Chce to trochu cviku a pár věcí. Medvědi se před zimním spánkem krmí. Je to kvůli tomu, aby přežili celou zimu, kdy budou spát a nebudou se hýbat. Hromadí v těle tuky, takže nebudou trpět hlady, jejich tělo bude zpracovávat tuky, které si tělo nastřádá. Během zimního spánku se jim zpomaluje v těle mnoho věcí. Například klesá srdeční tep, díky čemuž se tuky spalují pomaleji. Nemají tak potřebu pít a ani jíst, tuky v těle jim dopřejí vše, co je potřeba.

Teplota těla

Tělesná teplota naproti tomu neklesá o tolik stupňů, jak by mohlo být na první pohled patrné. Klesne asi jen o pět stupňů. Nejde asi o úplně tvrdý a ničím nerušený zimní spánek, jsou dostatečně bdělí na to, aby se postarali o své potomky a popřípadě mohli zaznamenat nebezpečí, které by jim mohlo hrozit.