Pořizujete si štěně? Myslete na výchovu i sousedy

Štěňátko je radost, říkali jste si, když jste ho vezli domů. Z růžového snu jste se ale rychle probudili ve chvíli, kdy začal pes demolovat byt. Rozzuřeným sousedům, problémům s majitelem bytu a vašim nervům jste mohli předejít. Stačí nastavit jasná pravidla, mazlíčkovi se správně věnovat a před jeho pořízením připravit vše potřebné.

Každá domácnost řeší drobné problémy, které různé členy dokážou vytáčet k nepříčetnosti. Kromě zvednutého prkénka a ponožek pod postelí je to i hluk od sousedů. Pokud jejich drahé zvířátko celý den vyje, časem pohár trpělivosti přeteče. I domácí mazlíček by měl proto mít jasná pravidla. Rozmazlený pes je cesta do pekel. Jeho pořízení proto dobře naplánujte.

Pes musí mít svoje místo

Už od začátku by měl mít váš chlupáč jasné místo. Není to jen dečka, na kterou ho za trest odkážete, když zlobí. Místo je pro psa bezpečný prostor, který patří jen jemu. Pokud si není jistý, sám na něj odejde a zklidní se.

Pro větší typy plemen se hodí pořízení klece. Necháte-li ji otevřenou, pes ji bude od začátku vnímat jako součást života. Protože mazlíček většinu dne prospí, je vcelku jedno, jestli to bude na gauči, nebo v bezpečí klece, kterou jen zavřete před odchodem z bytu. Nehrozí tak demolice nábytku a případný úraz.

Seznamte chlupáče se sousedy

Ještě před pořízením pejska byste měli pořízení psa se sousedy konzultovat. Nikdy si nemůžete být jistí, jestli vedle vás nebydlí silný alergik. Až si štěně přivezete domů, seznamte ho i se sousedy. Pes bude jistější, protože se naučí poznávat jejich pach a nebude tak bránit byt kdykoli uslyší bouchnutí dveří nebo ucítí závan větru ze společné chodby.

Seznámením se sousedy předejdete stížnostem majiteli bytu. Navíc budou mít pochopení, pokud bude zvíře doma nešťastné. V některých případech je možné se se sousedy domluvit na příležitostném venčení. Nemějte strach, pohled štěněte obměkčí i ta nejtvrdší srdce.

Pozor na vybavení bytu

Stěhujete se s pejskem do nového bytu? Zvažte pojištění proti škodě, v dnešní době existují i pojištění přímo pro psy. Nebojte se o mazlíčkovi mluvit i s realitním makléřem nebo developerem. Pokud bude zvíře pojištěné, většina z nich s ním nebude mít problém. I v pražském bytě můžete se svým čtyřnohým parťákem spokojeně žít.