Druhý pes – co dělat, když si jej pořizujete?

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pořídit si druhého psa, je nutno se začít nad vším zamýšlet. Přeci jen, pejska doma už máte a i když se chová k ostatním pejskům přívětivě, je nutno myslet na to, že návštěvy s pejskem odejdou, ale pořízení nastálo je něco jiného. Jaké plemeno a typ psa se hodí k tomu vašemu? Samozřejmě chcete, aby jeden druhého přijal, nebyli navzájem agresivní a podobně.

Než si ho pořídíte

Než vůbec pořídíte psa a koupíte si jej, musíte zvážit vše, co s sebou nový pes do domácnosti přinese. Zvednou se samozřejmě náklady a to na krmivo, vybavení pro psa, návštěvy u veterináře. Pokud to bude štěně, je nutno počítat s tím, že nebude úplně poslouchat a vy budete muset uklízet, víc se mu věnovat a, nebo dokonce jej budete muset vzít na cvičák. Budete mu muset věnovat dostatek času, nemyslete si, že si budou hrát navzájem, na začátku je to spíš naopak.

Pejsek, kterého už doma nějaký ten pátek máte, se bude cítit odstrčen, druhého psa obecně vnímá jako vetřelce a cítí, že vaše celá pozornost nepatří pouze jemu, ale že se o ni musí dělit. Je nutno počítat s tím, že se zmenší váš prostor, ve kterém žijete, protože druhý pejsek bude potřebovat místo pro svůj pelíšek a také na gauči (pokud jej tam pustíte) bude najednou méně místa.

Často se také stává, že dva pejsci pospolu udělají mnohem větší nepořádek. I když jste doteď měli doma pejska, který byl klidný a mírumilovný, s druhým pejskem se probudí „buřičské“ instinkty a mohou spolu po bytě či domě vesele běhat, ničit v zápalu hry, na co přijdou a dokonce se po boku silnějšího parťáka může cítit silnější a na druhé psy si víc dovolit.