Čipování psů – jak to probíhá?

Slyšeli jste, že se v dohledné době musí všichni psi nechat čipovat? Přemýšlíte, zda to vašemu psovi bude k něčemu, možná s tím trochu nesouhlasíte nebo vám přijde, že je to úplně zbytečné. Ať už je to jakkoliv, čipování psů je od ledna 2020 povinné a ve chvíli, kdyby váš pes nebyl čipován a něco se stalo, ponesete případné následky vy jako majitelé. Mnoho z pejskařů se bojí, že to jejich zvířecí mazlíčky bude bolet, že to jejich tělíčko nepřijme nebo jej budou muset uvést do anestezie a zbytečně tak do nich budou na veterině řezat. Jak to ve skutečnosti je a jak čipování probíhá?

Jak probíhá čipování?

Čipy, které se používají pro čipování psů se využívají jen a pouze s technickou normou ISO 11784/5. Jednotlivé čipy jsou velké asi jako zrnko rýže a aplikují se pod zvířecí kůži a to za pomoci jehly. Nejde tedy o žádnou anestezii, operaci nebo čip ve tvaru čtverce, který nahmatáte. Jednotlivé čipy nemají pro psa a jeho život žádná zdravotní rizika. Výjimky v rámci zdravotního stavu nejsou žádné. Zákrok je aplikován jednorázově a poté se využívá během celého života, není nutno jej aplikovat znovu a znovu.

Kdo nemusí mít čip?

Čipovat se nemusejí jen ti psi, kteří byli čitelně tetování před datem 3. července 2011. Běžně se čipování u štěňat a to mezi třetím a šestým měsícem života. Čip hradí sami majitelé a je to částka v hodnotě několika stovek korun. Od roku 2022 by měla také vzniknout centrální databáze a díky tomu bude jednoduché najít psa, který se zaběhne nebo který se najde. Takovýto registr bude naplněn novými údaji a snadno policie dohledá majitele psa, což může hodně pomoci například při napadení psem a podobně.