Vybíráme psa: Border teriér

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Tento teriér pochází z Velké Británie a řadí se, jak už název napovídá, k teriérům. Jeho srst je tvrdá a hustá, mívá přilehlou podsadu. Jeho zbarvení bývá červené, pšeničné, nebo šedivé s pálením či modrou s pálením. Tito psi jsou aktivní po celý svůj život, neustále v pohybu. Jsou také velmi rychlí a živí, takže žádný gaučový povaleč, který si zajde na občasnou procházku ven. reaguje na sebemenší popud a od svého pána toho hodně očekává. Je to pes, který je nebojácný, takže bude vždy vstřícný k druhým a jen tak něco jej neohrozí. Je také velmi přátelský a milý k druhým. Toto plemeno bylo původně jen a pouze pracovní, možná i proto mají energie opravdu dostatek.

Pracovník i společník

Je vhodný pro práci pod zemí i na povrchu. Jeho srst není nijak náročná na údržbu a zvládne všechny situace. Oblíbený je velmi u myslivců, protože se umí přizpůsobit. Umí se přizpůsobit jak ve městě, tak i na venkově. Sportovně založená rodina a klidně i s dětmi je to pravé, co se hodí pro tyto psy. Je velmi dobře učenlivý, nesmí být agresivní. Tvrdohlavost je u těchto plemen spíše výjimka, k cizím je přátelský a hodný, takže to není zrovna nejlepší hlídač. Potřebuje dostatečné množství pohybu, nevydrží celé dny ležet. Vyžaduje společenské kontakty se svými pány. Je vhodný k dětem, rád noruje, mají svou dávku nezávislosti, rád ukazuje, že povely pro něj nejsou samozřejmostí, že mají také svou hlavu.