Vybíráme psa: Border kolie

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Toto plemeno pochází z Velké Británie a řadí se mezi ovčácké a honácké psy. Jeho výška je od pětačtyřiceti až po pětapadesát centimetrů. Váha bývá od třinácti až po dvaadvacet kilogramů. Psi jsou vyšší než feny. Uznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. Povolená je poměrně celá řada barev, nesmí nikdy převládat bílá. Jde o psa, který je středně velký a má polodlouhou srst, většinou obdélníkového formátu. Jeho proporce jsou souměrné, nepůsobí těžkopádně a ani tak, že je to jemný a lehký pes. Jsou to bdělí a pozorní jedinci, kteří mají dostatek inteligence. Nebývá nijak nervózní ani agresivní. Naopak, je to chytrý a oddaný společník, dobrý hlídač se smyslem pro rodinu a přátelé.

Milovník dětí a rodiny

Přátelskost je jedna z vlastností, kterými disponuje. Rád a rychle se učí novým pokynům, má rád děti a svému pánovi umí donést opravdu cokoliv – mobilní telefon, bačkory a další věci. Je sportovní, hodí se pro agiliti. Často se o něm říká, že je to nejinteligentnější plemeno. V práci se stádem nemá konkurenci, je dobrý v kynologických sportech. Má-li vhodného společníka, pak touží plnit svým pánům vše, na co si vzpomenou. Nesnáší hrubost, psychický nátlak a fyzické tresty. Učte jej důsledně, ale dril nebo výhrůžky, to není nic pro něj.