Jak se chovat během hárání feny a co je falešná březost?

hárání feny

Máte doma fenu, která nebyla vykastrována? Připravte se na její pravidelné hárání. Jak dlouho trvá, jaké jsou doprovodné příznaky a kdy může zabřeznout?

První hárání u feny

Jste-li čerstvými majiteli feny, brzy se dostaví její první hárání. Protože je známkou dosažení puberty, počítejte s tím, že první hárání u feny nastane nejdříve v šesti měsících věku. Dosažení puberty ale u jednotlivých ras nastává v různá období. Nástup puberty u menších psích plemen zpravidla přichází dříve než u těch větších.

Co je hárání?

Hárání je součástí reprodukčního cyklu a jedná se o období, během něhož může fena otěhotnět. Plodné dny nastávají v druhé fázi hárání, tedy mezi 10. a 13. dnem. Zatímco v první fázi hárání fenka ostatní psi odmítá, ve druhé je povolnější a sama se nastavuje.

Jak dlouho hárá fena?

Délka hárání se pohybuje od dvou do čtyř týdnů. Jakmile za sebou vaše fenka bude mít první říji, budete vědět, na co se příště připravit. Mimochodem, běžné je, že feny hárají dvakrát do roka, tedy každých šest měsíců. Fenky větších plemen mohou ale hárat klidně pouze jednou ročně.

Změna chování během hárání

Hárání feny doprovází také změna chování. Mezi běžné změny chování patří:

  • podrážděnost
  • neposlušnost
  • úzkostné stavy
  • agresivita vůči ostatním psům
  • útěky
  • vytí
  • častější olizování genitálií

Co se fyzických změn týče, je možné si během hárání povšimnout zvětšené vulvy a výtoku. Ten může být vodnatý, narůžovělý, hnědý i červený. Zpravidla pro něj ale není typický žádný zápach. Pokud se během hárání nějaký zápach vyskytne, neváhejte navštívit veterináře. Může být totiž známkou toho, že psa trápí nějaký zánět. Stejně také nebývají typické bolesti při hárání. Nemusíte se tedy obávat toho, že by vaše fenka trpěla.

Hygiena feny při hárání

Protože v době hárání se vulva feny zvětší a je oteklá, je zcela běžné, že fena svou osobní hygienou tráví mnohem více času. Proto u některých psů ani nepostřehnete, že mají nějaký výtok. Dalším znakem hárání je také nadměrné močení. Fenky chované v bytě mohou během hárání nosit speciální hárací kalhotky vyrobené na míru. Tak nedojde k zašpinění gauče, postele a dalších částí bytu.

Jak se chovat během hárání?

Aby bylo hárání pro fenku co nejpříjemnější, věnujte ji dostatek pozornosti a snažte se s ní chodit na místa, kde se nebude vyskytovat příliš mnoho dalších psů. Ostatní psi totiž dokážou hárající fenku vycítit a chtějí být v její společnosti. Pokud nechcete, aby vaše fena měla v nejbližší době štěňata, snažte se snahu těchto psů překazit a najděte si klidné místo pro venčení. Také nezapomínejte fenu zaměstnávat, dopřávejte ji pamlsky a snažte se ji udržet v co největší pohodě.

Jak poznat konec hárání

Pokud během hárání nedojde k oplodnění vajíčka, dochází ke zklidnění a tento proces je u konce. V opačném případě nastává u feny březost, která trvá 58 až 60 dní.

Falešná březost

Po konci období hárání se u některých fen může vyskytnout falešná březost. Ta se projevuje jako běžná březost, s tím rozdílem, že fena ve skutečnosti není březí. Pokud si začne do svého pelechu nosit všechny hračky a pečovat o ně jako o štěňata, vyje, je dotěrná a všimnete si toho, že se ji mateřské žlázy naplnily mlékem, navštivte ordinaci veterináře. Falešná březost je způsobena změnou hormonů a je typická zejména pro nekastrované feny.

Ve chvíli, kdy si domů přinesete štěně fenky, nastudujte si, jak probíhá období hárání a připravte se na něj. Typické jsou pro něj změny chování a také fyzické projevy a výtoky. V některých případech se může hárání feny projevit jako neviditelná říje. Objeví se všechny příznaky kromě výtoku. To je typické pro první hárání a také pro hárání starších fen.

Zdroj textu: www.cherrydownvets.co.uk, www.thekennelclub.org.uk

Zdroj foto: www.freepik.com