Jaká je bengálská kočka? Temperamentní, hravá i „upovídaná“

Jaká je bengálská kočka?

Hledáte zvířecího společníka, se kterým si užijete spoustu srandy a svým vzhledem bude připomínat divokou kočku? Bengálská kočka je pro vás tou pravou společnicí.

Důvody, proč si bengálskou kočku pořídit

Již samotný její vzhled prozrazuje, že rozhodně nezůstane celý den sedět na jednom místě a nebude nečinně přihlížet dění okolo sebe. Bengálská kočka je temperamentní, hravá, inteligentní a společenská. Nejlépe se hodí k někomu, kdo s ní bude trávit hodně času a snadno ji naučíte chodit na vodítku jako psa.

Původ bengálské kočky

Zajímá vás, kde přišla bengálská kočka ke svému divokému vzhledu? Vznikla zkřížením oblíbené kočky domácí a divoké kočky bengálské. První pokusy o křížení proběhly již ve 20. století v Americe, ale bohužel neúspěšně. Podruhé se o zkřížení kočky domácí a divoké kočky bengálské pokusila chovatelka Jean Mill v 60. letech dvacátého století, a naštěstí již úspěšně. Uznání of organizace FIFE se bengálské kočky dočkaly až v roce 1998.

Bengálská kočka v Česku

V České republice se bengálské kočky vyskytují od roku 1994, ale i po 30 letech stále patří ke vzácným plemenům, čemuž odpovídá i jejich pořizovací cena. Kotě bengálské kočky stojí od 20 do 40 tisíc korun.

Jaké jsou bengálské kočky?

Bengálské kočky jsou známé svou divokostí a temperamentem. Rády se pohybují, běhají, skáčou a neustále jsou v patách svému majiteli. Zároveň ale nejsou agresivní a dobře vycházejí se psy a hodí se k malým dětem. Na pozoru před bengálkami by se ale měly mít hlodavci i akvarijní rybičky. Do těchto domácností se proto nedoporučuje pořídit si bengálskou kočku, protože její lovecký pud je stále velmi silný.

Jak poznat bengálku na první pohled

Bengálskou kočku si nespletete s jiným kočičím plemenem, protože má štíhlé a svalnaté tělo, dlouhé končetiny a malou hlavu. Její oči mají mandlový tvar a zelené nebo zlaté zbarvení. Ocas je vždy na konci černě zbarvený. Při pohledu na bengálskou kočku je možné si povšimnout toho, že její zadní nohy jsou silnější a delší než přední. Celkem existuje pět druhů zbarvení:

  1. brown tabby
  2. seal sepia
  3. snow
  4. seal mink
  5. silver

Nemoci a zdraví

Kočka bengálská byla vyšlechtěna zejména proto, aby byla odolná vůči kočičí leukémii. Jak se totiž obecně ví, divoké leopardí kočky, které jsou předky bengálských koček, jsou proti tomuto onemocnění odolné. Bohužel to neznamená, že jsou bengálské kočky odolné vůči dalším nemocem. Velký vliv na jejich zdravotní stav má prostředí, do kterého se narodí a ve kterém tráví první měsíce svého života, společně s tím, kdo jsou jejich rodiče. Obecně se dá říci, že u bengálských koček se mohou vyskytnout oční zákaly a také potíže se srdcem a ledvinami.

Pro koho není bengálská kočka vhodná

Nyní už máte představu o tom, jaký mají bengálské kočky temperament, v jakém prostředí budou šťastné a kolik pozornosti od svých majitelů vyžadují. Pojďme se ale raději podívat i na to, pro koho nejsou vhodné. Kdo by si neměl bengálskou kočku pořizovat?

  • Jedinci, kteří jsou časově vytížení a nemají na kočku čas. Bengálská kočka rozhodně není ráda sama a v době nepřítomnosti svého majitele může udělat spoustu nepořádku.
  • Bengálské kočky jsou známé svou nemazlivostí. Svého majitele rády následují a jsou mu neustále v patách, ale na časté mazlení rozhodně nejsou těmi pravými parťáky.
  • Kvůli silnému loveckému pudu nejsou vhodné do domácností, které obývají hlodavci, ptáci a akvarijní rybičky.
  • Máte rádi svůj klid a rádi odpočíváte? To pro vás bengálská kočka není vhodná hned ze dvou důvodů. Zaprvé je velmi hlučná a ráda a často si s vámi bude povídat prostřednictvím mňoukání. Zadruhé je skutečně velmi akční a miluje pohyb.

Chcete si pořídit kočku, trávíte hodně času doma a jste poměrně akční? Bengálská kočka s vámi bude držet krok a ráda s vámi bude vyrážet i ven.

Zdroj textu: www.dailypaws.com, www.zooplus.co.uk

Zdroj foto: www.freepik.com