Zvířátka pro alergiky

Jste vy nebo někdo z vašich rodinných příslušníků alergik, a přesto toužíte po zvířeti? Není to sice jednoduché, ale řešení pro vás může existovat. 

Jaké zvíře vám může dělat největší problémy? Zdrojem nejagresivnějších alergenů jsou kočky a hlodavci. Produkují totiž alergeny, které se snadno dostanou do vzduchu či zachytávají na oblečení. Ke spuštění alergie tak není nutný přímý kontakt se zvířetem. Ze psů jsou zas nejrizikovějšími plemeny boxeři, knírači, jezevčíci a pudlové.

Alergie nevzniká přímo na srst zvířat, jak mnoho lidí věří, srst je spíše nejlepším transportérem alergenů. Alergie může vznikat na sliny, moč, kůži nebo například i na krev zvířete, u ptáků pak na roztoče žijící v peří.

Pokud si pořídíte zvíře bez srsti – ať už čínského naháče, kočku sfinx nebo skinny morče, nemáte tedy ještě vyhráno. Nepřítomnost srsti vám ale umožní snadněji udržovat čistotu, která je pro alergiky velmi důležitá. Zvíře je potřeba často koupat, ideálně každý den. Používejte přitom ale jen šampóny určené speciálně pro zvířata. Existují i přípravky, které v srsti neutralizují alergeny, je potřeba je ale aplikovat pravidelně. Důležité je také často vysávat a prát oblečení, ve kterém se mohou alergeny usazovat.

Vyhněte se lapačům alergenů, jako jsou koberce, závěsy a podobně. Je dobré také v bytě vytvořit bezpečné místo, do kterého zvíře nemá přístup – ideálně ložnici alergika. Místnost můžete navíc vybavit i čističkou vzduchu.

Méně rizikovou varianty než savci jsou například rybičky, želvy, ještěři a plazi, ale ani tady nebudete bez starostí. Nečištěné akvárium, ve kterém mohou vznikat plísně, je také zdrojem alergenů. Stejně tak jím může být i potrava pro akvarijní ryby či želvy. I tady je proto důležité především udržovat čistotu.

Pokud trpíte alergií a přesto si chcete pořídit zvíře, zkuste si najít chápavého alergologa a co nejpřesněji zjistit, co konkrétně vaši alergii spouští. To vám může pomoci s výběrem vhodného zvířete. Alergolog vám může také předepsat léky, které vaše příznaky utlumí.

Pokud tedy jako alergik vlastníte či plánujete koupit zvíře, počítejte s tím, že vás zajištění bezpečné koexistence bude stát určité úsilí a opatrnost. Při dodržení základní opatrnosti a hygieny je ale pravděpodobné, že i s alergií se můžete těšit z přítomnosti domácího mazlíčka.

zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/alergie-studen%C3%BD-nemoc-ch%C5%99ipka-18656/