Osmák degu, roztomilý hlodavec trpící cukrovkou

Osmáci degu patří mezi u nás méně známé domácí mazlíčky, jejich obliba ale stále stoupá. Tento drobný hlodavec je velmi inteligentní a společenský a má také velmi mírnou povahu – prakticky nehrozí, že by vás mohl pokousat. Navíc je na rozdíl od křečků a mnoha dalších hlodavců aktivní během dne. Jeho chov má ale jistá specifika. Rozhodně byste si neměli pořizovat osmáka bez toho, abyste se předem seznámili s jeho potřebami. Vezměte v úvahu, že degu se může dožít až devíti let, a tudíž vám pravděpodobně bude dělat společníka po dlouhou dobu.

Osmáci jsou jedni z nejinteligentnějších hlodavců. Dokážou se naučit přijít na zavolání jménem a umí používat jednoduché nástroje, například větvičky, aby se lépe dostali k potravě. Jsou to také tvorové velmi aktivní – milují skákání, šplhání a běhání, a bohužel také hlodání. Je jen velice málo věcí, které by osmák nedokázal rozhlodat – pochutná si na kaktusech, hravě rozkouše dřevo a prakticky všechno, co mu necháte ležet na dosah, mu bude připadat jako ideální hračka k ohlodání. Snad jediné, co je před ním v bezpečí, je kov, sklo a beton.

Osmáci milují společnost

Jsou to tvorové velmi společenští – nejlépe se cítí ve skupince. Pokud si pořídíte jen jednoho, sice se snadněji ochočí a bude přítulnější, ale budete se mu muset mnohem víc věnovat, aby mu nebylo smutno. Ideální je mít aspoň dva osmáky – budou mnohem šťastnější, pokud budou mít společnost. Pozor ale na to, že pokud je ve skupině více samců, budou se pravděpodobně prát. Když budete mít bratry, kteří jsou spolu od narození, budou spolu vycházet lépe, ale lepší je pořídit si skupinu samiček.

Obydlí pro osmáky by mělo mít rozměry alespoň 100x50x100 cm. Mělo by být dostatečně vysoké, aby v něm mohli skákat a šplhat. Můžete pořídit akvárium či klec, pozor ale na klece s plastovým dnem. To totiž osmáci velmi snadno rozhlodají. Je lepší pořídit klec se dnem kovovým či skleněným.  Na dno akvária či klece nasypte jako podestýlku vrstvu hoblin nebo sena.

Klec s osmáky by neměla stát v průvanu, na vlhkém místě nebo na přímém slunečním světle. Osmáci na slunci velmi snadno dostanou úpal, přímé sluneční světlo je pro ně nebezpečné. Nevhodné je také klec dávat na zem nebo blízko k topení. V obydlí osmáků udržujte pokojovou teplotu.

Pozor, ostré zoubky!

Degu_(Octodon_degus)

Osmáky je dobré také pouštět proběhnout mimo klec – ale pozor, tito drobní tvorečci dělají názvu „hlodavec“ čest a rádi si pochutnají na všem, co jim přijde do cesty. Obzvláště dejte pozor, aby neměli přístup ke kabelům pod proudem. Když chcete, aby se vrátili do klece, nikdy je nezvedejte seshora – připomíná jim to totiž útok dravého ptáka. Také je nechytejte za ocásek, ten totiž v takovém případě upadne a už nedoroste. Nejlepší je položit ruku na zem a pomocí pamlsku na ni osmáka přilákat, nebo nechat otevřené dveře klece, aby se do ní mohl vrátit sám.

V obydlí osmáka by neměl chybět dřevěný domeček, do kterého se může schovat, větve z ovocných stromů či z vrby na šplhání, různé prolézačky, žebříčky, provazy (představivosti se meze nekladou) a případně i kolečko na běhání – pořiďte ale kovové a ne plastové, jinak ho osmáci velmi rychle rozkoušou.

Dále by osmáčí klec či akvárium měla obsahovat misku s jemným pískem na koupání – osmáci se totiž podobně jako činčily zbavují nečistot válením v písku. Proto osmáky nekoupejte ve vodě! Není vhodné používat obyčejný písek, který může obsahovat ostrá zrníčka, lepší je ve zverimexu pořídit písek pro činčily.

Hlodavci, kteří musí držet dietu

2836205423_b99c4214b8_o

K dalšímu vybavení klece patří napáječka – osmáci sice potřebují velmi málo vody, ale je třeba, aby ji měli k dispozici – a samozřejmě miska na jídlo. Krmení pro osmáky se skládá převážně ze sena, které musí být stále k dispozici. Osmáci totiž pocházejí z travnatých oblastí Chile a tráva je podstatnou částí jejich potravy. Můžete jim také dát čerstvou trávu, naopak různé směsi pro hlodavce jsou pro ně nevhodné, protože osmáci nepotřebují mnoho živin a mají sklony k přibírání. Je lepší k senu přidat trochu speciální směsi pro osmáky, která by neměla obsahovat sušené ovoce ani slunečnice či oříšky.

Součástí osmáčí diety by měla být i zelenina – ale ne brambory, které jsou pro ně jedovaté.  Obzvlášť byste se při krmení osmáků měli vyhnout sladkým věcem, osmáci totiž mají problém trávit cukry. Díky této vlastnosti se do Čech původně dostali jako laboratorní zvířata pro výzkum cukrovky. Mohou dostat kousek čerstvého ovoce, ale jen v malých dávkách. Jako pamlsek jim můžete dávat buráky i se slupkou, maximálně ale jeden za den. Další pochoutkou jsou pro ně žaludy, bukvice nebo třeba zrníčka z jablka či melounu. Do klece osmáků je dobré přidat také minerální kámen, který koupíte ve zverimexu – kromě doplnění potřebných minerálů si na něm také mohou brousit zuby.

Osmáky velmi stresuje převoz, takže to nejsou vhodní domácí mazlíčci pro ty, kteří často cestují. Také jim vadí hlasitá hudba. Jsou poměrně choulostiví a citliví na vnější podmínky, ale pokud jim poskytnete vhodné prostředí, získáte na mnoho let chytrého a zábavného malého společníka.

Zdroje obrázků:  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Degu_(Octodon_degus).jpghttps://www.flickr.com/photos/tambako/7608715462/ , https://www.flickr.com/photos/poptoplady/2836205423/