Jak a čím přikrmovat ptáky v zimě

Zima jako by se letos nedokázala rozhodnout, jestli nás poctí svou přítomností, nebo se bez ní budeme muset obejít. Přesto ale ptáci naši pomoc v chladnějším období roku ocení. Co dělat, abyste jim prospěli a přitom neublížili? 

S přikrmováním ptáků je možné začít už začátkem listopadu a použít menší dávky, které budete pravidelně doplňovat a postupem času zvyšovat. Když teploty klesnou pod nulu nebo napadne sníh, dopřejte ptákům potravy více.

Jaké krmítko použít?

Krmítko může mít různé podoby, důležité je hlavně, aby bylo zakryté seshora, aby do potravy nepršelo. Šikovnější si ho mohou sami vyrobit, ale je možné ho sehnat i ve zverimexech nebo zahradních potřebách. Výhodou je mít krmítko, do kterého se potrava přisypává ze zásobníku, protože pak ji ptáci neznečistí trusem. Pokud bude krmítko prostornější, budou se z něj moci nakrmit i větší druhy, jako například kosi.

Můžete vyrobit i takzvané tukové krmítko, které vznikne zalitím semen do rozehřátého tuku. Použít můžete například květináč, půlku skořápky z kokosového ořechu nebo obyčejnou šišku. Připravíte si směs semen a sádlo nebo ztužený tuk na pečení (nesolený). Tuk rozpustíte, přidáte semena a rozehřátou a promíchanou směs zalejete do připravené nádoby (šišku namočíte, aby směs uvízla mezi šupinami) a pomocí provázku dnem vzhůru pověsíte na strom.

Krmítko umístěte nejméně 1,5 nad zemí, ideálně na klidné místo na volném prostranství. Jako opatření proti napadení ptáků kočkou nebo kunou je dobré ho zavěsit z větve stromu na provázku nebo drátu – dravec se tak k ptákům nebude moci snadno dostat.

Čím krmit a čemu se zdaleka vyhnout?

1200px-Bird_seed_mixture_in_feeder

Na krmítko můžete nasypat semena (jakéhokoliv druhu – můžete použít směs pro ptáky ze zverimexu nebo jakákoliv olejnatá semena – slunečnice, lněné semínko, mák či jiné druhy, které běžně koupíte v obchodě. Dále jsou vhodné nasekané či drcené ořechy – vlašské nebo lískové. Můžete přidat i pohanku či jáhly, strouhanou mrkev, na kousky nakrájené maso, sádlo, tvaroh nebo lůj (ten ale nesmí být přepálený.) Přidat můžete i bobule nasbírané v přírodě – například jeřabiny, hloh, rakytník či bez. Pozor ale na bobule jedovaté.

V žádném případě nedávejte na krmítko zbytky lidské potravy! Mohly by ptákům vážně ublížit a v některých případech je i zabít. Na krmítko nepatří nic slaného ani kořeněného, vyhněte se i těstovinám, rýži nebo uzeným výrobkům. Pozor si dejte také na pečivo – nikdy nekrmte ptáky čerstvým, sladkým či soleným pečivem. Můžete na malé kousky nadrobit suchou housku nebo chléb, ale dávejte pozor, aby nezvlhly.

Úsilí, vložené do výroby či pořízení krmítka a jeho pravidelného doplňování vám na oplátku přinese radost, když budete z okna pozorovat, jak jeho návštěvníkům chutná.

 

Zdroj obrázků: https://pixabay.com/cs/krm%C3%ADtko-s%C3%BDkorka-zahrada-52655/, https://en.wikipedia.org/wiki/Bird_food