Stafordšírský bulteriér – neprávem obávaná rasa

Na první pohled na vás může stafordšírský bulteriér možná zapůsobit hrozivě. Je to ale naprostá iluze. Pověst psů, kterých byste se měli obávat, získali  stafbulové, jak se jim také zkráceně říká, naprosto neprávem. Platí pro ně pravý opak – prakticky neexistuje přátelštější psí rasa. 

Klubíčko lásky na čtyřech tlapkách, které se k vám přiřítí, vyskočí vám na klín, začne vás zuřivě olizovat, zatímco ještě zuřivěji vrtí ocasem a všemi možnými způsoby vám dává najevo svou náklonnost – to je stafordšírský bulteriér. Pokud si po setkání s ním připadáte, jako by se přes vás přehnalo malé přátelské tornádo, poznali jste, jaké je být poctěn pozorností tohoto pozoruhodného plemene. A svou pozornost a lásku tenhle malý pes s velkým srdcem věnuje prakticky každému bez rozdílu.

Stafordšírský bulteriér se v České republice chová od roku 1989, kdy k nám byla dovezena první fenka. Plemeno pochází z Anglie. Vytvořili ho dělníci a horníci ve Staffordshiru, když zkřížili buldoka a anglického teriéra, a jako samostatné plemeno byli stafbulové uznáni v roce 1935.

Jsou to psi střední velikosti s přirozeně svalnatou postavou, v kohoutku měří kolem čtyřiceti centimetrů a váží od třinácti do osmnácti kilo. Fenky bývají o něco drobnější. Mají krátkou, hladkou srst, která není náročná na péči, v různých barevných kombinacích – od bílé přes hnědou, červenou a žíhanou až k černé.

Stafbulové jsou velmi společenští psi, kteří kolem sebe neustále potřebují mít lidi.  Je to ideální plemeno do rodiny, obzvlášť k malým dětem – pro svou neobyčejně trpělivou a přátelskou povahu, si dokonce v zemi svého původu vysloužili přezdívku „nanny dog“, neboli „pes-chůva“. S dětmi mají nekonečnou trpělivost a nechají si od nich líbit prakticky cokoliv. Díky tomuto povahovému rysu jsou stafbulové také vhodným plemenem pro canisterapii. Naopak se naprosto nehodí pro roli hlídacího psa. Pokud budete staffíka chovat na zahradě, nebo ještě hůř v kotci, bude se trápit, protože chce být stále ve středu dění a potřebuje být součástí kolektivu. Je to prostě pes, který je rád plnohodnotným členem rodiny.

Stafbulové milují pozornost, aktivitu a učení se novým věcem, takže byste s nimi měli chodit na cvičák. Vášnivě rádi také aportují. Pokud si chcete stafbula pořídit, počítejte s tím, že vám bude vždy dávat najevo své city na sto procent a nenechá se ničím zastavit.  Jestli dáváte přednost rezervovanějším plemenům, není to ten pravý pes pro vás. Pokud se ale rozhodnete pořídit si ho, budete odměněni věrným psím společníkem, který vám nikdy nepřestane dávat najevo, jak moc vás miluje.