Čím nejlépe krmit vodní želvu

Malé vodní želvičky jsou masožravé, jak rostou, stávají se z nich všežravci

Malé želvičky jsou ještě zcela úplně masožravé. Až postupem věku začínají žrát všechno a tomu byste měli jejich jídelníček přizpůsobit. Malé želvy je ideální krmit každý den nebo klidně i víckrát denně po malých dávkách. Dospělé želvy pak krmte jednou za dva dny anebo jednou denně, ale 2-4 týdně je nechte hladovět. To aby se jim dobře čistila střeva a předcházeli jsme u nich obezitě.

Cokoliv vaše želvička do několika minut nesní, rychle odstraňte. Zbytky totiž začínají rychle zapáchat a hnít, což by mohlo vést k onemocnění želv.

Vodní želvy nejsou na stravu příliš vybíravé, takže spíš záleží na tom, na co je naučíte. Občas však potřebují ke zpestření i živou stravu ve formě hmyzu nebo korýšů.

Nikdy nedávejte vodním želvám tučné maso, neumí totiž tuky trávit!

Mláďata ještě žerou výhradně maso, ale to jim nedokáže poskytnout všechny vitamíny, zejména vápník. Proto se jim tyto musí dodávat prostřednictvím doplňků. Kromě kupovaných vitamínů funguje dobře také pravá sépiová kost nebo skořápky od vajíček.

Pro želví miminka můžete také zkusit granule přímo pro ně určené, ale doporučujeme střídat různé druhy, protože každý z nich má nějaké stopové prvky navíc a jiné mu chybí. Z masité stravy jsou pro malé želvy ideální hlavně kuřecí a hovězí maso a vnitřnosti, plži, korýši, hmyz a ryby. Občas jim prospěje kousek vodní rostlinky. Maso pro vodní želvy však musí být vždycky libové! Neumí totiž trávit tuky.

Když už jsou naší želvě rok nebo dva, začínáme jí přidávat rostlinnou stravu. Můžeme také želvičku krmit granulemi, ale protože potřebuje opravdu pestrou stravu, vše střídáme. Granule střídáme s masitou i s rostlinnou stravou. Ideální rostlinnou složkou jsou saláty, špenát, kapusta, čínské zelí, pampeliškové listy, jetel nebo jitrocel. Také své želvičce dopřejeme ovoce.