Andulka vlnkovaná je milý a nenáročný společník

Andulka vlnkovaná je milý a nenáročný společník
Andulka vlnkovaná je milý a nenáročný společník

Andulka vlnkovaná je ideální pro ty, kdo ještě nikdy žádného exotického ptáka nechovali. Je to totiž velice nenáročný a přizpůsobivý tvoreček. Navíc si vás získá si vás svou veselou a milou povahou. Není tedy divu, že andulky patří celosvětově k nejoblíbenějším a nejčastěji chovaným druhům ptáků.

Andulky pochází z jihovýchodní Austrálie, kde žijí ve velkých hejnech. První zmínky se o nich do Evropy dostaly v roce 1770 díky cestopisu Jamese Cooka. Naživo si je ale Evropané mohli prohlédnout až v roce 1840, kdy je sem přivezl John Gould.

Právě díky své nenáročnosti se andulky rychle staly oblíbeným domácím mazlíčkem. Kvůli jejich masovému odchytu jich ale v původní domovině začalo ubývat, a tak australská vláda v roce 1894 jejich vývoz zakázala. Všechny u nás chované andulky tedy pocházejí z odchovu v zajetí. Počet andulek chovaných v zajetí dokonce převyšuje počet jedinců žijících ve volné přírodě!

Původní a stále nejoblíbenější zbarvení těchto drobných ptáčků je světle zelené se žlutou hlavou a kropenatými křídly. V zajetí ale bylo odchováno mnoho barevných variant, například modrá, bílá či fialová.

Andulky jsou asi 17 centimetrů vysoké a váží 25-30 gramů. Samečci se od samiček liší modrou barvou ozobí. K jeho vybarvení ale dochází až po třetím měsíci života andulky, do té doby je rozpoznání pohlaví poněkud obtížné.

Andulky jsou společenští tvorové. Pokud budete mít jen jednu andulku, sice se snadněji ochočí, ale bude potřebovat vaši každodenní pozornost. Její klec umístěte do místnosti, kde se nejčastěji zdržujete, aby se necítila osamělá – neměla by to ale být kuchyně, výpary z vaření andulkám vadí. Přirozenější pro andulky je život alespoň v páru – můžete chovat samečka a samičku, nebo dvě samičky. Nejšťastnější jsou samozřejmě v hejnu, ne každý ale má doma dost prostoru pro velkou voliéru.

Andulky můžete mít i ve voliéře na zahradě – přestože tito ptáčci pocházejí z teplých končin světa, rozdíly mezi teplotou dne a noci v Austrálii mohou dosahovat až 40 stupňů Celsia, a tak jsou andulky vůči chladu odolné. Měly by ale mít možnost se schovat do úkrytu chráněného před větrem a sněhem. V případě mrazů je v něm možné mírně přitápět. Nikdy byste ale andulky neměli vystavovat nepřirozeným teplotním změnám při přechodu z vyhřátého bytu ven na mráz či naopak.

Co pro chov andulek potřebujete?

Nejprve byste si měli pořídit klec. Pro jednu andulku by měla mít minimální rozměry 60x55x30 centimetrů (pokud z ní andulku nemůžete pravidelně pouštět proletět ven, je minimální rozměr 40x80x100 cm). Klec nesmí být kulatá – to ptáčky velice stresuje.

Pokud andulka nemá k dispozici prostornou voliéru, ve které by se mohla proletět, měli byste ji denně pouštět, aby si mohla protáhnout křídla poletováním po bytě. Pozor na otevřená okna, jedovaté rostliny a jiné předměty, o které by se andulky mohly zranit. Tito ptáčci jsou velice zvědaví a při svém průzkumu mohou například i spadnout do záchodové mísy nebo se zamotat do záclon.

Dále je potřeba klec vybavit dřevěnými a plastovými bidýlky. Dobré je také mít i větvičky z chemicky neošetřených ovocných stromů o průměru zhruba 12-22 mm, které jsou přirozenější než hladká bidýlka a andulka si na nich procvičí pařátky. Dno klece vystelte papírem (bez potisku), který vám usnadní čištění. Je dobré ho měnit zhruba jednou za tři dny.

Nezbytností je miska na krmení a napáječka. Andulky se v přírodě živí semeny trav a občas si zpestří jídelníček ovocem. Můžete je krmit směsí pro drobné exoty nebo přímo pro andulky. Směs by měla obsahovat senegalské proso, loupaný oves a lněná semínka. Dietu občas doplňte kouskem ovoce či zeleniny – vyhněte se ale nadýmavé zelenině, jako jsou fazole či kapusta. Andulkám nedávejte ani pečivo nebo zbytky od stolu. Naopak můžete přidat listy pampelišek nebo jiné jedlé zeleně, a také vitamínové doplňky ze zverimexu. Nesmí chybět sépiová kost, která andulkám slouží jednak k broušení zobáčku, ale především jako zdroj minerálů.

Andulky jsou nesmírně přátelští, zvědaví a zábavní společníci. Budou nadšeně naslouchat vašemu hlasu a někdy i zkoušet napodobovat slova či zvuky. Když je necháte poletovat po bytě, budou vám sedat na hlavu, pozorovat, co děláte, a láskyplně vám přitom oždibovat ucho. Díky své vynalézavosti vás pobaví mnoha veselými kousky. Pokud se tedy své andulce budete věnovat, stane se vaším nerozlučným přítelem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/andulky-pt%C3%A1k%C5%AF-papou%C5%A1ky-zv%C3%AD%C5%99e-331834/