Žralok, který by vám posloužil jako noční lampička

Mnoho hlubinných ryb má bioluminiscenční schopnosti, díky kterým světélkují. Žralok černý, nebo jak se mu také říká, světloun trnitý, však dokáže této schopnosti využít hned několika způsoby. Bioluminiscence mu pomáhá při lovu potravy, při námluvách i při komunikaci.

Světélkováním žralok napodobuje sluneční paprsky pod hladinou a je proto pro svou kořist neviditelný

Světélkovat dokáže asi 50 druhů žraloků, ale dokonale využít toho dokáže jen žralok černý. Na břiše má malé svítící orgány, které vyzařují zelené nebo modré světlo. A tento žralok je tak šikovný, že dokáže měnit jeho intenzitu. To se mu velice hodí při lovu kořisti. Když se totiž normální žralok objeví nad kořistí, zastíní slunce a všechny rybky pod ním ví, co je čeká, a prchají.

Náš šikula prostě napodobí intenzitu slunečních paprsků, prosvítajících vodou a ryby, sépie a garnáti o něm vůbec nevědí, dokud není pozdě. Dalo by se říct, že je pro ně zcela neviditelný.

Ovšem tyto světelné orgány našemu žralokovi slouží i k matení predátorů a nalákání opačného pohlaví. Vědci působení tohoto světla srovnávají s úlohou rtěnky u lidí.

Dorůstá různé délky podle moře, ve kterém žije a pyšní se kůží jako samet

S potenciálním partnerem může žralok černý svými světly i komunikovat. Tím, že rozsvítí jen některá, stanou se osvětlené partie zblízka mnohem jasnější. Tak například dokáže zvýraznit svou pánevní část, kde má pohlavní orgány a vyzvat tak partnera k hrátkám.

Žralok černý žije mimo jiné ve Středozemním moři, kde je vlastně docela prťavý. Dorůstá délky jen kolem 50 cm. Zato v Atlantiku může mít délku až 90 cm. Přesto je tam žralokem nejmenším. Najdete ho ovšem od severního Norska a Islandu přes Severní moře a La Manche až po Senegal.

Živí se rybami, sépiemi a garnáty. Má dlouhé štíhlé tělo a protáhlý rypec. Výrazně nápadná je jeho kůže, která působí sametově. Zbarvený je černě až čokoládově, bříško má světlejší. Je také živorodý a v letních měsících rodí samičky mláďata velká asi 10 cm.