Chováme papoušky, jak na to?

Chcete si pořídit domů nějakého toho opeřence, ale nemáte s jejich chovem žádné zkušenosti? Pokud si chcete pořídit papouška, pak je důležité vědět pár věcí, které při chovu jistě využijete. Jak a čím je krmit? Co potřebují? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Papoušci patří do řádu hlučných a pestrých ptáků, kteří obvykle pocházejí z tropické oblasti, tedy Austrálie, Střední a Jižní Amerika a podobně. Jde o ucelený řád ptáků a zahrnují přes tři sta druhů. Jsou druhově vyhraněnou skupinu, která má své charakteristické znaky. Mají obvykle velmi pestré zbarvení a dožívají se od několika let až po sto dvacet let (Kakadu žlutočečelatý). Délka života samozřejmě také závisí na tom, jak o papouška pečujete.

Bydlení

Papouška můžete umístit do klece. Pozor, ta by však měla být dostatečně velká a vysoká, aby se v ní mohl alespoň trošku pohybovat. Také papoušci potřebují pohyb. Proto je dobré jej pouštět pravidelně ven, aby se mohl proletět po pokoji. V kleci je samozřejmě důležité, aby měl papoušek pítko na vodu a také misku na zrní.

Potrava

Potrava papoušků je vesměs rostlinného původu. Sbírají také hmyz a žížaly, převážně pro svá mláďata. Potrava je velmi důležitá a to nejen pro zdraví a životnost papouška, ale také pro vzhled. Milují ovoce, takže banány, jablka, hrušky a podobně. Dávejte jim také zeleninu jako okurky, mrkev. Rádi louskají také oříšky, které musí být nepražené a neochucené. Základem je zrní, které koupíte v každém zverimexu.

Inteligence papoušků

Papoušci jsou nejinteligentnější ptáci, ze všech ptáků mají nejvíc vyvinutý koncový mozek. Mohou tedy napodobovat nejrůznější zvuky i lidská slova. Umí pískat celé písně, napodobovat zvuky zvířat, kašlou, smějí se, pláčou a mnoho dalších. Papoušci, kteří jsou velmi nadaní, se mohou naučit až dvě stě slov.