Nejjedovatější zvířata na Zemi

Jedovatých zvířat je na světě velká spousta a často před nimi mnozí varují. Víme, že někteří hadi jsou velmi jedovatí, pavouci a podobně. Věděli jste však, že i taková medúza může být jedovatá? Nebo třeba taková žába? Ano, i tato zvířata mohou být pro člověka jedovatá.

Obranný systém

Pro mnohá zvířata je právě jed určitou zbraní, kterou se brání proti možnému nepříteli. Také, v člověku tedy mohou vidět nepřítele a, ve snaze ubránit svůj vlastní život použijí jed. Lidé mají za to že nejvíc jedovatí jsou hadi, ti mají na svědomí až třiceti tisíc úmrtí na hadí uštknutí ročně.

Australský tajpan

Obecně se za nejjedovatějšího hada považuje právě australský tajpan. Jeho jed umí usmrtit dospělého jedince již během několika minut. Nemusíte se však bát, je velmi plachý a tak se nachází na mílo osídleném australském vnitrozemí. Ke kontaktu s člověkem dochází velmi zřídka.

Kobra královská

Dalším z nejjedovatějších hadů je právě kobra královská, která může měřit až šest metrů. Za normálních okolností nemusí být útočná, ale hlídá si vajíčka. Jestliže se k nim neopatrně přiblížíte, pak ve snaze chránit je, ihned zaútočí. Právě kobra má na svědomí víc lidských životů než tajpan.

Šípové žáby

Jsou pestře zbarvené a pro někoho možná i lákavé, ovšem právě zbarvení je výstražným signálem. Tyto drobné jihoamerické žáby vylučují z pokožky jeden z nejsilnějších jedů na světě. Už indiáni do nich máčeli hroty šípů. Už jen škrábnutí tohoto šípu mohlo usmrtit velké zvíře nebo člověka. Právě proto dostaly název šípové žáby.

Čtyřhranka Fletscherova

Medúza má až třímetrové chapadla, která jsou žahavá. Jsou posety jedovatými buňkami. Říká se jí také mořská vosa a to kvůli palčivosti jejího jedu. Od roku 1954 zabila přes pět tisíc lidí. Její jed útočí na srdce a nervový systém. Po žahnutí způsobuje člověku velkou bolest a většina se tak utopí nebo jim selže srdce.