Zvířata s dobrou pamětí – jsou na tom lépe, než vy? 1

Máte pocit, že lidé jsou nejchytřejšími tvory na planetě? Přeci jen toho umí nejvíc, jsou společenští, zabezpečí si práci, myslí, uvědomují si sebe, umí se postarat o sebe i o druhé, dbá na sebe, hygienu a mnoho a mnoho dalších věcí. Lidé umí vystavět krásné a propracované domy, umí vyvinout nejmodernější technologie, přinášejí neustále zdokonalování a mnoho a mnoho dalšího. Lidé jsou zkrátka nejchytřejšími tvory na planetě. Nebo tomu tak není? V určité chvíli tomu tak nemusí vždy být, zvířata mohou lidi poměrně dost překonávat. S pamětí mohou být lidé občas na štíru. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy hledali klíče nebo na něco zapomněli?

Jak jsou na tom šimpanzi?

Na univerzitě v Kjótu naučili několik šimpanzů rozlišovat čísla od jedničky do devítky a to podle tvarů všech čísel. Na to, že jde v podstatě o zvíře je to velmi dobrý výkon. Následně jim ukazovali náhodná čísla a šimpanzi určovali, o jaká čísla jde. Výsledky byly opravdu skvělé a vědci mají tušení, že za to může jejich eidetická paměť, což je něco jako fotografická paměť. Šimpanzi si tak pamatují velmi dobře to, co vidí. Umí si pamatovat detaily, které vidí jen několik sekund.

Jak jsou na tom lachtani?

Lachtani jsou roztomilými a šikovnými zvířaty, kteří velmi dobře pobaví lidi nejen v zoologické zahradě. Balancují s míčky, elegantně plavou a k tomu všemu mají také geniální paměť. Zkoumali lachtana jménem Rio, kterému ukazovali karty s různými symboly. Dokázal určit symbol, který následoval. Rio dostal test znovu a šokoval všechny, že reagoval na kombinace, které viděl v testech dokonce i před mnoha lety! V této říši prakticky není tvor, který by měl takovouto dokonalou paměť. Je to o to víc působivější, že lachtani se dožívají asi pětadvaceti let.