Vrány pomáhají ve Švédsku čistit ulice od cigaretových nedopalků

Nedopalky cigarety patří mezi nejrozšířenější druh plastového odpadu. Odhaduje se, že je na světě zhruba 4,5 bilionu nedopalků. Uklízení tohoto odpadu se může zdát jako náročný úkol. Pomáhají s ním dokonce i zvířata, konkrétně vrány. Švédská společnost Corvid Cleaning využívá k odstranění cigaretových nedopalků vrány.

Jak čištění s pomocí vran funguje?

Vrány sbírají cigaretové nedopalky a následně je odevzdávají do speciálního stroje. Za každý vložený nedopalek dostane vránu potravu. Zakladatel společnosti, Christian Günther-Hanssen, tvrdí, že se ptáci na úklid účastní dobrovolníků a jsou stále divocí. Toto schéma je v současné době pouze pilotním projektem, který vyhodnocuje efektivitu tohoto plánu. Švédsko vynaložilo zhruba 20 milionů švédských korun (asi 2,2 milionu dolarů) na zametání ulic od odpadu. Pokud by se mohly naplno věnovat úklidu, náklady na úklid ulic by se mohly snížit až o 75 % a více.

“Odhad nákladů na vyzvednutí nedopalků je dnes kolem 80 öre nebo více za nedopalek, někteří říkají dvě koruny,” vysvětlil Günther-Hanssen. „Pokud vrány zvednou nedopalky, bude to možná 20 öre za nedopalek. Úspora pro obec závisí na tom, kolik nedopalků vrány seberou.“

Vrány jsou vysoce inteligentní

Proč se k čištění používají zrovna vrány? Protože jde o jednoho z nejinteligentnějších živočichů. Vrány bez problémů zvládnou složité úkoly a jejich uvažování je ekvivalentní k uvažování desetiletého dítěte. Vrány zvládnou skvěle hledat nedopalky a odevzdávat je do konkrétního stroje. Jídlo dostanou jako odměnu.

“Dají se snáze učit a je také větší šance, že se budou učit jeden od druhého,” řekl Günther-Hanssen. “Zároveň je zde nižší riziko, že omylem snědí nějaké odpadky.”

Vznikla obava, že by zdraví vran mohlo být ohroženo, když manipulují s toxickými nedopalky. Je zajímavé, že se lze zvířata naučit, aby uklízela nedopalky, ale lidé se to nenaučí.

„Bylo by zajímavé zjistit, zda by to mohlo fungovat i v jiných prostředích. Také z hlediska toho, že můžeme naučit vrány sbírat nedopalky, ale nemůžeme naučit lidi, aby je neházeli na zem,“ řekl Tomas Thernström, stratég pro odpady z magistrátu Södertälje, kde se automat nachází. “To je zajímavá myšlenka.”