Vědcům se podařilo natočit rybu s průhlednou hlavou

Moře stále patří mezi místa, o kterých toho víme jen velmi málo. Stačí se ponořit do hloubky několika stovek metrů a můžeme narazit na zvláštní tvory, které tvoří život je pro mnoho biologů záhadou. V hlubokém moři je jen velmi málo světla a obrovský tlak, jsou na takový život přizpůsobení. The Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) dokázal natočit v hlubokém moři fascinující video s rybou, která má průhlednou hlavu.

O jakou rybu se jedná?

Video bylo zachyceno za pomoci dálkově ovládané vozidlo (ROV). Jedná se o rybu Macropinna microstoma křižující u pobřeží Kalifornie. Tyto ryby žijí v hloubce 600-800 metrů, běžný potápěč by jí tedy nemohl natočit. Ryba měří 15 centimetrů a konzumuje zooplankton včetně korýšů a sifonoforů.

Jedná se o jednu z nejpodivnějších ryb na světě. Dvě malé prohlubně, kde by se normálně na rybě mohly objevit oči, jsou ve skutečnosti čichové orgány barelového oka a jeho oči jsou dvě zářící zelené koule za obličejem, které hledí nahoru k temeni jeho hlavy. Tyto hluboko žijící ryby mohou vidět skrz své vlastní čelo. Plave v hluboké vodě, kde není skoro žádné světlo.

Pozorování Macropinna microstoma je vzácné

V popisku videa stojí: „Dálkově ovládaná vozidla Ventana a Doc Ricketts MBARI zaznamenala více než 5 600 úspěšných ponorů a zaznamenala více než 27 600 hodin videa – přesto jsme se s touto rybou setkali pouze devětkrát!“

Dvě malé prohlubně, kde by se normálně na rybě mohly objevit oči, jsou ve skutečnosti čichové orgány barelového oka a jeho oči jsou dvě zářící zelené koule za obličejem, které hledí nahoru k temeni jeho hlavy. V roce 2009 výzkumníci MBARI ukázali, že ryba může otáčet očima směrem dopředu, aby viděla svou potravu při jídle. Předtím se vědci domnívali, že pohled barelového oka byl upřený a díval se přímo vzhůru. Vědci si myslí, že ryba se vznáší pod chapadly sifonoforu, aby ukradla jídlo.