Holubí hrdina Gustav jako první předal zprávu o vylodění

Holubí hrdina Gustav
Holubí hrdina Gustav

Eliza Manningham Bullerová, šéfka britské MI5 v souvislosti s výstavou „Holubi ve válce,“ kterou pořádal britský Bletchley Park v roce 2013, mluvila o své matce. Ta měla během 2. světové války na starosti výcvik holubů, jež měli nosit tajné informace z bojišť. Podle Colina Hilla, kurátora zmíněné výstavy, jde o věrohodné příběhy. Například jeden z ptáků doručil zprávu o německých raketách V1 a V2, které se vyráběly v severoněmeckém Peenemünde. Informace následně putovaly k RAF, tedy k britskému královskému letectvu.

Ptáci jako členové elitní RAF

Členy RAF se stali také holubí opeřenci. Plnili rozličné úkoly a ukázali se jako opravdu zdatní zpravodajové. Pokud například přistálo letadlo na mořské hladině, měli odletět na pevninu se zprávou o tom, v jaké poloze se trosečníci nacházejí. Ovšem z pochopitelných důvodů nejužitečnější služby tito ptáci prokázali v oblasti spojovací služby. Zde se hodili pro účely armády, námořnictva i špionáže a válečného zpravodajství. Aby jim nikdo nemohl ublížit, dokonce kvůli nim vznikla ochranná Jestřábí jednotka.

Potvrzuje úspěšnou operaci

Nnejvětší akcí, která přinesla rozsáhlé nasazení holubích hrdinů, se stala invaze do Normandie, která proběhla 6. června 1944. Celkem zde na straně Spojenců „bojovalo“ i pět stovek opeřenců. Šestici z nich od RAF obdržel i Montague Taylor, válečný zpravodaj agentury Reuters. Jeden z nich, který dostane kódové označení NPS.42.31066 a jméno Gustav se vyznamená tak, že jeho cvičitel Harry Halsey na něj může být opravdu pyšný. Je to právě Gustav, kdo přiletí jako první do Velké Británie a u sebe má aktuální zprávu o vylodění: „Jsme právě přibližně 20 mil od pláže. První útočné oddíly se vylodily v 7.50.. Nepřátelská děla na pláži mlčí… Průběžně jsem zavalován informacemi. Letadla Lightning, Typhoon a “létající pevnosti” nad námi přelétávají od 05.45. Nepřátelská letadla nejsou vidět.“ Vzdálenost 150 mil (asi 240 km) pták uletí navzdory nepříznivému počasí za 5 hodin a 16 minut.

Medaile se dočká opeřenec i kočka

Gustav dostane 1. září 1944 za svůj čin medaili Marie Dickinové, takzvanou Dickin medal. Jedná se vlastně o modifikaci Victoria Cross, Viktoriina kříže, britské vojenské medaile. Vyznamenání se uděluje za hrdinské činy, které obou světových válek dokázala vykonat zvířata. Kdo byl ještě kromě Gustava oceněn? Medaile náleží kromě holuba také třem koním, osmnácti psům, jedné kočce a dalším jednatřiceti Gustavovým holubím kamarádům. Například kočka Simon byla maskotem britské válečné lodi Amethyst. O důležitosti a prestiži tohoto ocenění vypovídá skutečnost, že medaile náležející kočce Simon se v roce 1993 prodala za úctyhodných 23 tisíc liber, což v přepočtu činí přibližně 760 tisíc korun.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/holub-holubice-pt%C3%A1k-symbol-m%C4%9Bstsk%C3%A9-918848/