Kočka versus pes: Jaký mazlíček je vhodnější?

Kočka versus pes: Jaký mazlíček je vhodnější?
Kočka versus pes: Jaký mazlíček je vhodnější?

Pokud uvažujete o tom, pořídit sobě nebo svým dětem nějakého domácího mazlíčka, možná se rozhodujete mezi psem a kočkou. Ke kterému zvířeti se raději přiklonit? Ne nadarmo někteří lidé říkají, že chovatelé psů a koček se od sebe hodně liší. Kdo chová psa, asi sotva by si pořídil kočku a naopak. Tato dvě nejčastěji chovaná domácí zvířata mají hodně odlišné vlastnosti a podobně jsou na tom i jejich páníčkové.

Psychologická studie chovatelů

Své k tomuto problému řekl i jistý americký profesor psychologie jménem Denise Guastello, jehož vědeckým domovem je univerzita ve Wisconsinu. Dokonce o těchto otázkách publikoval i odbornou studii. Ano, čtete dobře, profesor Guastello skutečně provedl odborný výzkum, v němž se zabýval otázkou, jak se liší chovatelé koček od chovatelů psů. Jaké výsledky jeho práce měla? Uveřejněná studie přisuzuje určité vlastnosti pejskařům a jiné zase milovníkům koček.

Dávají extroverti přednost psům?

Extrovertní, velmi vstřícní, velice kamarádští takoví jsou podle názoru Guastella chovatelé psů. Kromě toho jsou také racionálními tvory, pro které není žádný problém dodržovat přesně definovaný řád. Pravidelnost jim nečiní potíže. Je to tak doopravdy? Americký psycholog zřejmě trefil hřebíček na hlavičku, když v rámci výzkumu pozoroval chování pejskařů Schválně, všimněte si, až půjdete do parku, že se pejskaři mezi sebou často dávají do řeči, a to i v případě, že se vzájemně neznají. Mají s sebou na vodítku svého hafíka, který se začne zajímat o jiného psa. Pokud všechno proběhne v klidu, dají se do hovoru. Pro začátek proberou své psy a od nich skončí i u jiných témat. Proto pokud vy nebo vaše dítě jste extroverty, sáhněte po psovi. Důležité je i to, aby vám nevadila nutnost pravidelných vycházek. To se pojí se schopností dodržovat pravidelnost, chovat se rozumně a předvídatelně.

Pro introverty se hodí kočka

Naopak mezi majiteli koček najdeme podle psychologa velké množství introvertů. Pro tyto typy lidí je velmi podstatným faktorem náklonnost, kterou jim jejich zvíře poskytuje. Kočky jsou nezávislé osobnosti. Jsou velmi mazlivé a přítulné, ale chvíli, kdy se chtějí mazlit, si většinou určují samy. Nenechají se svazovat pravidly. Bývají nekonformní a hodně kreativní. V tomto smyslu skutečně kočky povahově ladí s introverty. I ti jsou samotáři. Pravidla pro nejsou podstatná, naopak často překáží v seberealizaci. Podstatnější než řád je pro mě smysl toho, co dělají. Proto si porozumí s kočkami. Jejich smysl pro zodpovědnost nemusí být tak vysoký jako u majitelů psů, kteří mají na starosti venčení několikrát denně. Kreativita je pro ně důležitější. Kočku totiž jednoduše vypustíte. Ona se vrátí, ale tehdy, až bude sama chtít. Pokud máte introvertního potomka, nebo sami patříte do této skupiny lidí, možná vám kočička udělá radost.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/pes-yorkshire-teri%C3%A9r-mal%C3%BD-pes-216282/