Zemřel poslední bílý nosorožec na světě

Před pár dny obletěla svět smutná zpráva. Zemřel poslední samec bílého nosorožce jménem Sudán. Zpráva přišla z královéhradecké ZOO a dodává, že za poslední dobu trpěl nosorožec vleklými problémy s infekcemi v noze. Poslední den už nebyl schopen ani vstát a tak se jeho ošetřovatelé s těžkým srdcem rozhodli ukončit jeho trápení.

Poslední nosorožec

Sudán byl posledním samce nosorožce bílého severního. Po jeho smrti tak zůstaly na světě jen dvě samice. Ninja a její dcera Fatu. Poslední samec musel být 19. března utracen, jelikož trpěl opakovanými infekcemi v noze. Poslední měsíce měl vedle sebe stálý veterinární dohled, protože toto onemocnění komplikoval také jeho vysoký věk. Jeho zdraví se postupně zhoršovalo a bohužel nebyla jiná možnost.

Odborníci se shodují na tom, že jakmile zvíře nemůže chodit, je to pro něj špatné. U Sudána se navíc objevovali také proleženiny. Jelikož je u zvířat možnost utracení jeho ošetřovatelé se k tomuto kroku rozhodli a tím pádem ušetřili Sudánovi spoustu trápení a umírání ve velkých bolestech.

Osud nosorožců bílých

Rozmnožení tedy bude obtížné a složité. Jedinou možností je nyní umělé oplodnění takřka vyhynulého druhu. Již před lety byl odebrán Sudánovi genetický materiál, což tedy znamenalo i semeno. V dohledné době se pokusí u obou samic odebrat vajíčka, pak je šance na rozmnožení. Kromě Sudána byl odebrán genetický materiál také u jiných nosorožců. Může se tedy stát, že v brzké době se může narodit Sudánovi potomek.

Vědci dnes už jsou schopni vytvořit embryo, ale je jen několika procentní naděje, že se toto embryo uchytí v těle samice. Podle vědců stojí takovéto pokusy o oplodnění miliony korun. Přesto však mají smysl. Stojí za to tento druh nosorožců bílých severních zachránit.