Vybíráme psa: Tibetská doga

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Ač toto plemeno nezná velká spousta lidí, tibetská doga není neznámé plemeno. Tento pes má drsné, rovné a středně dlouhé osrstění. Bývá zbarven různě – například černě, černočerveně, tmavě hnědé, zlatavé nebo šedé. Má těžkou kostru, proto působí mohutně a pevně. Pochází z Tibetu, je to pes samostatný, ostražitý a nedůvěřivý. U nás jde o dosti rozšířené plemeno, které je vysoce inteligentní. Má velmi silné teritoriální cítění a dobrý vztah k domácím zvířatům. Když jej budete dobře vést, nebude jim ubližovat, naopak jej bude chránit. Hodí se pro práci ve strážní službě, v hlídání pozemků, továren a podobně.

Je-li tento pes odmalička zvyklý na lidi, pak je pro ně ideální společník, který se jich nebojí a má je rád. Návštěvy toleruje, ale pokud se na pozemku objeví nepřítel nebo vetřelec, pak s ním nemá slitování. Jde o psa, kterého by si měl pořídit opravdu dobrý chovatel psů, ideálně zkušený kynolog. Pro začátečníky není vůbec vhodným psem. Je velmi samostatný, takže vás asi nebude poslouchat vždy a na slovo, je méně vhodný pro výcvik k poslušnosti, bude to chtít dost trpělivosti. Má rád mráz, sníh, ale letní vedra snáší také poměrně dobře. V době, kdy líná je nutno jej denně česat a starat se o něj. V minulosti byl využíván k hlídání stád, bydlení, k lovu nebo nošení těžkých břemen.