Vybíráme psa: Ši – tzu

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Toto plemeno pochází z Tibetu a jde o plemeno společenské. Má dlouhou a hustou srst, která má hustou podsadu, ale nekroutí se. Srst na hlavě se doporučuje vyvazovat. Barevnost je různorodá a v podstatě žádná není špatná. Bílá lysina na čele a bílý konec u ocasu je častá. Působí statný pes s bohatou srstí, který má zřetelně arogantní chování. Spousta lidí si tak může myslet, že jde o nepřátelského psa.

Je to však zcela jinak, je to pes inteligentní, nezávislý a přátelský. Má-li svou rodinu, pak je to pes oddaný svému pánovi, kterého nadevše miluje. Většinou si pána vybere sám. Cizí lidi bere nedůvěřivě, je zdrženlivý a tím pádem může působit arogantně. Před ostatními psy se rád předvádí, ale soužití s ostatními psy nebo zvířaty nebývá problémové. S dětmi obvykle nebude mít žáden problém, ovšem je nutno, aby jej akceptovali.

Jde o psa náladového, takže pokud nemá náladu na mazlení nebo hraní, musí jej děti respektovat a nechat spát nebo odpočívat. Asi to není ideální pes pro rodiny s malými dětmi. Jde o psa inteligentního, vychovat jej k poslušnosti není náročné. Chce to trpělivost. K výchově používejte stejné povely a také intonaci hlasu. Je ideální pro chov v bytě, má rád procházky, ale není náročný na pohyb. V bytě by jeho místo mělo být na suchém místě, kde bude mít svůj klid a pohodu.