Vybíráme psa: Italský chrtík

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o pejska, který je něžný, možná trošku zdrženlivý a snadno ovladatelný, budete mít s ním opravdu minimum práce. Jde o psa velmi kontaktního, svého pána velmi miluje, je mu oddaný a až závislý, velmi často vyžaduje úzký kontakt. Vůči cizím lidem se chová velmi zdrženlivě, těžko si zvyká na cizího člověka. Je ideální do domácnosti k dětem, miluje je a rád se účastní jejich her. Pozor však na příliš malé děti, k těm vhodný příliš není. Jde o psa křehkého, děti mu mohou zacházením ublížit.

Proti jiným psům se staví odvážně, někdy až příliš, proto pozor na setkání s většími psi. Jde o psa menšího vzrůstu, ale i tak je nutno dbát na psa a jeho výcvik. Je nutno důsledná výchova, pozor na laskavý přístup, trpělivost a pochopení. Křik nebo tresty jsou u tohoto pejska k ničemu. Jde o plemeno choulostivé, nemá rádo vlhké počasí, je choulostivý a vhodný k držení v bytě.

Společenský mazlíček

Další zvířata v domě chrtíkovi nevadí, avšak je dobré je seznámit od štěněte. Každý den je dobré jít s pejskem minimálně na hodinovou procházku, pes je živý a temperamentní. Rád běhá, má silně vyvinutý půd pro štvaní zvěře, proto psa pusťte z vodítka jen tehdy, jste-li si jistí, že mu nehrozí žádné nebezpečí.

Už z názvu je patrné, že pochází z Itálie, jeho hmotnost bývá maximálně 5 kilogramů, velikost je 32 – 38 centimetrů. Zbarvení bývá jednobarevná černá, břidlicová, žlutá, šedá. Bílá barva se objevuje na hrudi nebo na tlapkách.