Jaké jsou nemoci morčat?

Během několika dní může z vašeho zdravého a veselého morčátka být malý nemocný uzlíček, o který se musíte pořádně postarat. Nemoci u zvířat jsou o dost horší, protože přesně nevíte, co zvířátka trápí, nemohou vám to, na rozdíl od člověka říct. Musíte se tak na ně víc zaměřit, na jejich chování.

Caviaterapie - když pomáhají morčata

Příznaky není radno podceňovat

Také zvířata bývají nemocná, to se nevyhne nikomu z nás. Některé lehčí nemoci můžete vyléčit svépomocí, stačí jen správná péče. Některé nemoci jsou však závažnější a domácí péče už nepomůže. Musíte vyhledat veterináře, který se o morčátko postará a vyléčí jej. Zanedbání některých nemocí může způsobit zvířátku potíže, někdy dokonce ohrozit na životě.

Nadýmání u morčátek

Objeví-li se u morčátek otoky nebo se vám zdá, že je morče nafouklé, pak je nutno ihned vyhledat zvěrolékaře. Jde o jednu z častých příčin úmrtí morčátek. Jak zjistit, že je morčátko nafouklé? Lehce poklepejte na jeho bříško, ozve-li se dutý zvuk, pak na nic nečekejte.

Otrava

Další z velmi častých příčin úmrtí morčátka je právě otrava. I když se snažíte dbát na jeho stravu, může se stát, že sní něco, co pro něj není dobré. Bývalo morčátko aktivní, ale nyní spíš polehává, je celkově malátné? Mění se barva kůže? To vše může znamenat otravu. Nejčastěji se objevuje otrava snědením jedovaté rostliny nebo lidských léků. Takovéto morčátko vezměte k veterináři.

Průjem u morčete

Lehčí forma průjmu může být způsobená například konzumací většího množství zeleniny či ovoce. V takovém případě nemusíte ke zvěrolékaři, ale ovoce se zeleninou morčátku odeberte a začněte mu servírovat suchou stravu. V případě, že vaše morčátko sedí v rohu klece, není nijak aktivní, bez života a je nadmuté, pak se jedná o těžký průjem a je nutno vyhledat ihned veterináře.