Vybíráme psa: Francouzský buldoček

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jak už samotný název napovídá, jde o psa, který má svůj původ ve Francii. Srst má pěknou, hustou a lesklou. Bývá však poměrně krátká. Může být žíhaná, nežíhaná, plavá. I když malý vzrůstem, působí silným dojmem. Působí jako celkově kompaktní pes s krátkým ocasem, vztyčenýma ušima. Je společenský, hravý, veselý, čilý a má rád pohyb.

Plést si jej lidé mohou s anglickým buldokem nebo Mopsem. Svému páníčkovi je velmi oddán, doprovází jej na každém kroku, takže je nezpochybnitelným parťákem. Když se jeho páníček věnuje někomu jinému nebo se o něco jiného zajímá, pak mívá sklony k žárlivosti. Miluje celou rodinu, ve které žije, nevadí mu ani cizí lidi, je společenský.

Co se týče ostatních psů, může se proti nim chovat dominantně a prosazovat si svou vůli. Jestliže odmalička vyrůstá s dalšími domácími zvířaty, pak nemívá velké problémy s adaptací a aklimatizací. Velmi dobře si rozumí s dětmi, hodně toho snese, bývá k nim něžný a rád se zapojuje do jejich her, takže jde o ideálního parťáka pro děti.

Bude s nimi běhat po zahradě, po bytě, budou si spolu velmi rozumět. Má veselou povahu, nezkazí žádnou legraci. Děti se k němu musejí chovat s respektem a zacházet s ním jemně. Hrubost jej může snadno rozladit. Výchova není složitá, jde o inteligentního psa, který se rád učí novým věcem. Občas bývá však tvrdohlavý.