Ustájení koní

V průběhu tisíciletí společného života lidí s koňmi se vyvinula řada typů ustájení a držení koní, užívaných v závislosti na podmínkách a místních zvycích. Někde se zvyky nezměnily nikdy a jindy se vyvíjely, a jinde byly kombinovány.

V zásadě lze rozlišit několik základních typů ustájení koní:

boxové ustájení

Koně jsou ustájeni v boxech o různých velikostech, ve kterých se mohou volně pohybovat, lehnout si nebo se vyválet. Zpravidla každý box disponuje napáječkou a žlabem.

vazné ustájení

Koně jsou v daných stáních uvázaní na protizávaží hlavou ke zdi, přičemž je uvázán tak, aby si mohl lehnout. I tady jsou k dispozici napáječky a žlaby v každém stání. Často se tento typ ustájení používá u pracovních koní.

volné ustájení

Koně mimo dobu krmení se pohybují ve velkých krytých prostorách, které jsou vystlané. Na krmení se přivazují na svá místa, ale mimo to je seno k dispozici volně ložené a napájecí místo přístupné pro všechny.

venkovní ustájení

Koně jsou obvykle nonstop venku ve vymezených prostorách, kde by měl být k dispozici volně přístupný přístřešek a nebo kryté místo, v závislosti na lokaci.

volný pohyb

Koně se volně pohybují v okolí a pouze jsou odchyceni nebo sháněni na vybrané místo v případě potřeby jejich majitelů nebo v době nepříznivých podmínek počasí ustajováni.

Všechny typy ustájení lze vzájemně kombinovat. V zásadě platí, že každý kůň by měl znát omezený prostor pro případ ošetření. U sportovních koní, zejména dostihových koní, pak platí, že je využíváno převážně boxové ustájení.

Ustájení koní se tedy volí zejména s ohledem na místní zvyky, potřeby a způsob využití koní.