Vybíráme psa: Československý vlčák

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o psa s rovnou a hustou srstí. Podle roční doby jí mění, ona taková zimní srst a letní je značně rozdílná. Jde o psa s pevným a konstitučním tělem, je víc než středně velký. Pá silnou stavbu těla a pohybem, barvou srsti a osrstěním nápadně připomíná vlka. Má žlutošedou až stříbrnošedou barvu s charakteristickou světlou maskou. Je to zvíře temperamentní, velmi aktivní, vytrvalé. Učí se poměrně rychle, dobře reaguje na nejrůznější povely, bývá odvážný a také neohrožený. Jde o psa vysoce inteligentního, samostatného. Když si jej pořídíte, nebudete se zdaleka nikdy nudit.

Uplatníte-li na něj cílený, citlivý, inteligentní a nenátlakovým výcvik, pak můžete sklidit velké úspěchy. Můžete se spolu věnovat sportovní kynologii. Nehodí se moc do menších, ale i větších bytů ve městě, potřebuje spoustu pohybu, takže zahrada, dům a prostor je to, co je pro něj nejlepší. Potřebují denně vybít energii, je pro ně typický nízký klus, který pravidelně podstupují.

Tento pes vznikl v podstatě křížením karpatského vlka s německým ovčákem. Na začátku všeho stál Karel Hartl a vše bylo prováděno jako vědecký experiment. Až o pár let později se zrodila myšlenka vyšlechtit nové plemeno, které si zachovává vlčí vzhled, zdraví, ale bude domestikované, půjde jej lépe zkrotit.