Vybíráme psa: Baset

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Baset pochází z Velké Británie, má hladkou, krátkou a přiléhavou srst, která však není příliš jemná. Nejčastěji se objevuje v barevné kombinaci černá – bílá a hnědá. Někdy se objevuje citrónovo – bílá. Jde o psa spíše mírného, klidného. Nebývá agresivní nebo bázlivý. Celkově působí jako vysoce ušlechtilý jedinec, který je houževnatý, má lovecké sklony.

Bývá často velmi vytrvalý a houževnatý honič. Je to pes rodinný, má svého páníčka i celou rodinu rád, je jim oddaný a bývá to dobrý přítel. Nebojí se ani cizích lidí, bývá k nim přátelský. S ostatními psy nevyhledává konflikty ani žádné další problémy. Snaží se spřátelit. Když však potřebují, umí si poměrně dobře obhájit to své.

S dalšími domácími zvířaty se sžívá bez problémů, nevyhledává problémy. Nebude to úplně oddaný pes, který slepě poslouchá příkazy a dělá vše, co si jeho páníček usmyslí. Je dost svéhlavý, nebývá příliš ochotný se podřídit něčemu nebo někomu. Proto s jeho výcvikem neotálejte. Výchova musí být důsledná, obrňte se trpělivostí, protože jí budete potřebovat. Poměrně dobře se aklimatizuje v bytě, ale má rád také rodinný dům a zahradu.

Vymezte mu jeho prostor, kde může odpočívat. Když to neuděláte, obvykle si jej najde sám. Často si oblíbí gauč nebo křeslo. Potřebuje své místo, kde bude odpočívat, sledovat svou rodinu a nerušeně snít. Na pohyb moc náročný není, stačí mu krátké procházky, neměl by se moc vyčerpávat pravidelným pohybem a dlouhými procházkami.