Co je nano akvárium?

Nano akvárium je malé akvárium, obvykle se tak označuje takové, které má objem mezi 12 a 36 l. Z živočichů patří do nano akvária zejména malé krevetky, šneci, ráčci. Pro rybičky je vhodné akvárium od objemu min. 30 l.

Pestrost vodního světa vhodně doplní rostliny a nejrůznější dekorace.

Tvar nano akvária

Nano akvária bývají zřídka kulatá, nádrž má běžně tvar kvádru nebo kostky.

TIP: Velmi oblíbený dodavatel pro nano akvaristiku je německá firma Dennerle. Jejich vlajkovým produktem je akvárium s obchodním názvem Nano Cube.

Někteří výrobci, jako např. Fluval, dodávají akvária s vypouklou přední stěnou, která zprostředkuje nádherný panaromatický pohled do vodní říše.

Kam umístit nano akvárium

Nano akvárium nezabere tolik místa, jako akvárium klasické. Je proto možné umístit jej tam, kde dobře vynikne krása vodního světa.

Při výběru vhodného stanoviště musíte dodržet několik podmínek. Nano akvárium by mělo být umístěné mimo dosah:

  • přímého slunečního světla

  • topení

  • průvanu

Nebojte se postavit akvárium do tmavšího místa, lépe půjdou nastavit světelné podmínky pomocí akvarijního osvětlení. Hezky vypadá nano akvárium umístěné v rohu.

Akvarijní technika pro nádrže v mini provedení

To, že je nano akvárium malé, neznamená, že má snížené nároky na údržbu a péči. Ba naopak, v malém prostoru se dá snáz víc věcí pokazit.

Proto k i k malému akváriu patří technika, která se postará o čistotu vody, její správnou teplotu, vhodné osvětlení.

Mezi základní vybavení patří vodní filtr, obvykle rohový, dále osvětlení s cyklovačem pro správné dávkování světla v průběhu dne.

Pokud chcete, aby se v nano akváriu dobře dařilo rostlinám, je třeba je přihnojovat malými dávkami CO2 ze speciální tlakové lahve.

Nano akvárium pro aquascaping

Nejmenší akvária jsou víceméně nevhodná pro chov rybiček, avšak i bez živočichů si můžete vytvořit fantastický podvodní svět.

Stačí vybrat akvarijní rostliny, které se svým vzrůstem pro malá akvária hodí, k nim pěkné dekorace v podobě speciálních akvaristických kamenů nebo kořenů, a vše hezky naaranžovat.

Právě způsob, kdy akvária vybavíte pouze rostlinami a přírodními dekoracemi, se nazývá aquascaping.

Pro aquascaping se ideálně hodí malá nano akvária.