Fascinující svět klusáckých dostihů

Křídla startovacího auta se zavírají, koně zrychlují, vozatajům sviští vítr kolem uší. Sulky se rozdrnčí a kopyta buší do dráhy v divokém dvoutaktu. Rychlost nevypadá na videu tak závratně jako u cvalových dostihů, kdy koně pronikají prostorem hladce jako šípy, ale ohromující síla a dynamika dostihového klusu generuje hodnoty kolem 45 km/h a více.

Od antických vozatajských závodů po klusácké dostihy

V různých podobách se ve světě závodilo se spřežením už od dob antiky, ale moderní klusácké dostihy se začaly pořádat až začátkem 19. století. Vznikala plemena koní, kteří vynikali v prostornosti a rychlosti klusu, jako orlovský klusák, francouzský klusák, americký standardbred nebo ruský klusák. Také se začaly stavět speciální dráhy a dostihy řídí jasná pravidla dle Klusáckého dostihového řádu.

Kilometrový čas – měřítko výkonnosti klusáka

Celkový čas dostihů se přepočítává na vteřiny a dělí se délkou (metráží) dostihů, které klusáci absolvovali, a výsledek se převádí na minuty.

Popularita klusáckých dostihů

V současné době se pořádají klusácké dostihy ve 30 zemích. I u nás mají klusácké dostihy bohatou historii, období zlaté éry i ústupu. Naštěstí se díky nadšencům daří chov klusáků a klusácké dostihy udržet a rozvíjet. A také se rodí i české klusácké celebrity, k nimž letos bezesporu patří PALOMINO ze stáje Viktoria, držitel klusácké Trojkoruny, když s přehledem letos zvítězil v Jarní ceně 4letých, v Českém klusáckém derby a v St. Leger. Jeho majitelem a jezdcem je Zdeněk Škobis. Otcem Palomina z chovu Rolfa Dürra je americký klusák Pastor Stephen, Klusák roku dvouletých, který však svou brilantní kariéru ukončil ve třech letech po zlomenině bodcové kosti a byl exportován do Evropy. Zde se osvědčil jako vynikající plemeník, což v zámoří způsobilo rozruch, a začala komplikovaná, ale nakonec úspěšná jednání o jeho návrat do Ameriky. Palomino svému hvězdnému původu nezůstal nic dlužen už v minulém roce, kdy zvítězil ve všech osmi klusáckých dostizích, ve kterých startoval. Klusácké dostihy jsou v poslední době v českých médiích více vidět, a to i díky takovým neporazitelným koním, jako je Palomino.