Vybíráme psa: Briard

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Tento pes našel svůj původ ve Francii a řadí se k ovčáckým a honáckým psům. Jeho výška je do sedmdesáti centimetrů a jako u většiny plemen je zde větší pes než fena. Váha je okolo třiceti kilogramů. Srst tito psi mívají lehce zvlněnou. Disponují dlouhými a suchými chlupy a nízkou podsadou. Zbarvení bývá různé, mohou mít všechny barvy kromě bílé, mahagonové nebo kaštanové. Celkově tento pes působí silným a mohutným dojmem. Může vypadat jako jeden z těch ostrých psů, před kterým je nutno se mít na pozoru. Je pravdou, že na cizí může působit ostře a agresivně, pro své pány je však milujícím jedincem.

Ostrý a něžný pes

Briard je pes inteligentní, velmi temperamentní, veselý a společenský. Zatím samé klady. Je také mírným psem, ovšem má silně vyvinuté ochranitelské pudy a k cizím se nechová úplně důvěřivě, je proto velmi dobrým hlídačem, který nepustí jen tak někoho. K vetřelcům je úplně nekompromisní jedinec. Svými pudy se může uplatnit jako záchranář, má velké sportovní využití. Rád se pohybuje, proto máte-li aktivní životní styl, bude skvělým parťákem. Nemá moc smysl pro humor, proto se nevyplácí jej škádlit. Pokud je veden odmalička k snášení s dalšími domácími zvířaty, nemá s nimi problém, ale někdy se vůči nim projevuje dominantně. V rodině je však láskyplný, k dětem má dobrý vztah, chová se něžně a přátelsky. Může být dobrým ochráncem, ale musíte na ně dávat pozor.