Vybíráme psa: Bretaňský ohař dlouhosrstý

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Již z názvu může být mnohým jasné, že tento pes má svůj původ ve Francii. Řadí se k ohařům, psi mívají obyčejně výšku do padesáti centimetrů, fenky jen o centimetr méně. Váha bývá okolo třinácti až patnácti kilogramů. Srst musí být jemná, ne však úplně. Bývá rovná, ale u těla lehce zvlněná. Naopak nesmí být až moc kudrnatá, to už je špatně. Barevnost bývá oranžová, černá, bílá nebo kaštanová. Jedná se o nejmenšího ohaře, který má souměrnou postavu, dobrou kostru a adaptuje se dobře na každé prostředí, ve kterém musí být. Má rád společnost, je inteligentní, pozorný a také je vyváženým psem, který se nezalekne terénu, a lovecké vlohy jsou mu vlastní.

Veselý pes

Bretaňský dlouhosrstý ohař je pes velmi chytrý a laskavý. Je to jeden z živých a veselých psů, kteří umí být neúnavní a spokojení. Utahat jej je takřka nemožné, a pokud to jen trochu jde, dopřejte mu dostatek pohybu. S jeho výcvikem nebývá větší problém, k dětem milý a přátelský, svému pánovi oddaný až do morku kosti. Je všestranně nadaný, rád se prohání s dětmi, přináší úlovky a podobně. Má výborný nos, takže se občas používá jako pracovní pes, má vlohy aportovat, rád sportuje a plní rozkazy, takže pro něj není problém cokoliv přinést, odnést nebo plnit povely. Byl vyšlechtěn ve Francii, ovšem počátkem dvacátého století takřka vyhynul.